+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hollandanın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hollandanın iklim ve bitki örtüsü
  hollandanın iklim ve bitki örtüsü nasıldır? bana kısaca anlatır mısınız? Hollanda nasıl bir ülkedir mevsimler nasıl geçer ve iklimi nasıldır. Bitki örtüsü olarak hangi bitkiler yetişmektedir. Hollanda ile ilgili bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Hollandanın iklim ve bitki örtüsü hakkında kısaca bilgi

  Hollandanın iklim ve bitki örtüsü.png

  Deniz iklimi hüküm sürer. Kışları ılık, yazları ise oldukça sıcaktır. İklim genelde mutedildir. İklime gulfstream sıcak su akıntısının etkisi vardır. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 17°C, kışın ise -2°C kadardır. Ortalama yağış miktarı 558 mm ile 864 mm arasında değişmektedir.

  Tabii Kaynaklar

  Bitki örtüsü ve hayvanlar: Hollanda topraklarının % 32’sini tarım toprakları, % 40’ını çayır ve mer’alar, % 18’ini ise ormanlar meydana getirmektedir. Eskiden çok olan ormanlar günümüzde Hollanda’nın tarıma önem vermesi sebebiyle azalmıştır. Ormanlar meşe ve huş ağaçlarından meydana gelmiş, küçük korulardır.

  Bitki örtüsünü süpürge otları, katırtırnağı, ardıç ağacı ve fundalıklar meydana getirir.

  Ormanların az olması sebebiyle ülkede yabani hayvanlar oldukça azdır. Sayıca azalan kızıl geyik, karaca gibi hayvanlar, korunmak için, milli parka toplanmıştır. Kıyı ülkesi olduğu için çeşitli su kuşlarına rastlanır. Tilki, porsuk ve sansar gibi hayvanlara ülkenin doğusunda ve güneyinde tesadüf edilir.

  Madenler: Madenler bakımından çok fakir bir ülkedir. Endüstrisinin ihtiyaç duyduğu bütün hammaddeleri ithal eder. Limburg’da 12 adet kömür madeni yatağı bulunup, buralara kurulan modern tesislerle bol miktarda kömür çıkarılır. Hollanda’nın doğusunda bulunan tuz yatakları 305 m derinliğe ulaşmaktadır. İkinci Dünya Harbinden sonra bulunan petrol, enerji üretiminin % 41,8’ini teşkil etmektedir. Fakat petrolün yerini günümüzde % 52,4 ile tabii gaz almıştır. Tabii gaz, sanayinin yanında halk tarafından da kullanılmaktadır. Tabii gaz yatakları, dünyanın en büyük yataklarından biridir. 500 ile 1000 milyar m3 rezervi olduğu tahmin edilmektedi
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hollanda da deniz iklimi hüküm sürmektedir. Hollanda da yazlar sıcak kışlar ise ılık geçmektedir. İklimi genelde ılıktır. Eskiden geniş ormanlara sahip olan Hollanda da son yıllarda çok fazla tarıma önem verilmesi nedeni ile ormanlar tarım alanlarına çevrilmiştir.
+ Yorum Gönder