+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hatayın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hatayın iklim ve bitki örtüsü
  Hatayın iklim ve bitki örtüsünü kısaca anlatabilir misin? Hatay nasıl bir ildir. Hatay hangi bölge içerisinde yer alır ve Hatayda mevsimler nasıl geçer bana bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü acaba 2. Asel
  Bayan Üye

  Hatayın iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi
  hatay-n-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg
  İklim ve Bitki Örtüsü

  İklimi: Hatay ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar ılık ve yağışlı geçer. Senede ancak bir kaç gün kar yağar. Sıcaklık, -6,3°C ile +43°C arasında seyreder. Dağların yüksek noktalarında sıcaklık, ovalara nazaran daha düşüktür. Senelik yağış miktarı 877-1174 mm’dir.

  Bitki örtüsü: Kıyı ovaları ile Amik Ovasında her çeşit bitki yetişir. Arâzinin % 44’ü ekili-dikili alanlar,% 38’i orman ve makilerle, % 14’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Tarıma elverişli olmayan kısmı % 4’dür. Dağların 800 m yüksekliğe kadar olan kısmı makilerle, 800-1200 m arası meşe, kayın, ardıç, kızılcık, kavak ve çınar ağaçları ile kaplıdır. 1200 m yukarısında karaçam, kızılçam ve sedir ağaçları bulunur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hatay Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Hatayda akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Hatayda yazlar kurak ve sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı olmaktadır. Hatay bitki örtüsü yönünden oldukça zengindir. Hatay ilinde seracılık ve meyve ve sebze yetiştiriciliği de yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


hatayın bitki örtüsünün iklimi