+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda sakarya'nın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  sakarya'nın iklim ve bitki örtüsü
  sakarya'nın iklim ve bitki örtüsünü paylaşır mısın? Sakarya ili hangi bölgede yer almaktadır. Sakaryanın ekonomisi neye dayanır. Sakarya ili ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Sakarya ili ile ilgili bilgi acil gerekmektedir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Sakarya'nın iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi
  Sakarya'nın iklim ve bitki örtüsü.jpg

  İklim ve Bitki Örtüsü

  İklimi: Sakarya ili Karadeniz ve Marmara bölgesinde hüküm süren iklim şartlarının tesiri altındadır. Karadeniz kıyısı ve doğusunda Karadeniz iklimi, Batı ve güneyde Marmara bölgesi iklimi görülür. Senenin, azamî 40 gününde sıcaklık 0°C’nin altında ve azamî 30 gününde +30°C üstünde seyreder. Yağış ortalaması bâzı yerde 632 mm, bâzı yerde 900 mm’dir.

  Bitki örtüsü: Sakarya ilinde, dağlar gür ormanlarla, platolar makilerle kaplıdır. Ova ve vâdiler tarım alanlarıdır. Dağlar gibi Karasu bölgesi de ormanlıktır. Orman ve fundalıklar il topraklarının % 45’ini, ekili-dikili alanlar % 47’sini, çayır ve mer’alar ise % 3,5’ini teşkil eder. 700 metre yüksekliğe kadar kayın, gürgen, ıhlamur, kestâne, kavak, çınar ve meşe ağaçlarına rastlanır. Daha yükseklerde iğne yapraklı ağaçlar bunların yerini alır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sakarya ili Marmara bölgesi içerisinde yer almaktadır.Sakarya ili karadenize çok yakın olması nedeni ile ilde hem karadeniz iklimi hemde Marmara iklimi hüküm sürmektedir. Sakaryanın toprakları geniş platolar kapladığı için bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir.
+ Yorum Gönder