+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda sinop'un iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  sinop'un iklim ve bitki örtüsü
  sinop'un iklim ve bitki örtüsünü anlatan kısa bir yazı paylaşır mısınız? Sinop ili hangi bölge içerisinde yer almaktadır. Sinop ili nasıl bir ildir. Sinop ili ilgili bilgi vermeniz mümkün mü acaba? Verdiğiniz bilgi açıklayıcı olursa sevinirim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Sinop'un iklim ve bitki örtüsü nedir

  Sinop'un iklim ve bitki örtüsü nedir.jpg

  ve Batı Karadeniz iklim özelliklerinin iç içe geçtiği bir yörededir. İlde mevsimler arası sıcaklık farkları pek büyük değildir. İlde, yıl boyunca esen sürekli rüzgârlar, etkili olmaktadır. Yazın birkaç gün dışında, bütün yıl nemli ve yağışlı geçer. Sinop'un kuzey kesiminde Karadeniz iklim tipi egemendir. İlin güney kesimlerinde ise kıyıya koşut olarak uzanan dağlar nedeniyle, Karadeniz ikliminin etkisi giderek azalmaktadır. Bu bölgede yağışlar azalır, sıcaklık düşer, bozkır ikliminin etkileri görülmeye başlar.

  İlimizde başlıca iki iklim karakteri hakimdir. Sahil kuşağında yer alan Merkez, Dikmen, Gerze, Erfelek, Ayancık ve Türkeli ilçelerinde iklim mutedildir. Yılın her mevsiminde yağış görülür. Dağların kıyıya paralel olması nedeniyle deniz iklimi içerlere pek giremez. Bu nedenle Boyabat, Durağan ve Saraydüzü İlçelerinde Karadeniz iklimi ile İç Anadolu'nun karasal iklimi arasında bir geçit bölgesi iklimi hakimdir.

  Sahil şeridinde ortalama yağış miktarı 679- 1077 mm. , yağışlı gün sayısı 97- 128 gün arasındadır. En yüksek sıcaklık 35 derece, en düşük sıcaklık -8,4 derecedir.

  İç kesimlerde ise ortalama yağış 388- 473 mm., yağışlı gün sayısı 66- 87 gün arasındadır. En yüksek sıcaklık 41 derece- en düşük sıcaklık -10,5 derecedir. Sıcaklık : Merkez İlçe'de kış ve yaz ayları arasında sıcaklık ortalamaları açısından çok büyük fark yoktur. Kışın 7oC dolayında olan sıcaklık ortalaması, yazın 20oC'ye yükselir.

  Merkez İlçe'de yıllık sıcaklık ortalaması 14oC'dir. Bu değer Ayancık'ta da14oC. Boyabat'ta ise 13,4oC.'dir. Yıllık sıcaklık ortalaması komşu il merkezlerinden Samsun'da 14,4oC, Çorum'da 10.9oC ve Kastamonu'da 9.8oC'
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sinop ili karadeniz bölgesi içerisinde yer alan bir ildir. Sinop ilinde kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yazları ise ılık nemli ve yağışlı geçmektedir. Sinop ilinde batı karadeniz iklimi hüküm sürer. Sinop ili bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir.
+ Yorum Gönder


sinop bitki örtüsünasıldır