+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda suriyenin iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  suriyenin iklim ve bitki örtüsü
  suriyenin iklim ve bitki örtüsü nasıldır kısaca anlatır mısın? Suriye nasıl bir ülkedir mevsimler nasıl geçer Suriyede bana bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Suriye görülen bitki türleri nelerdir. Bana yardımcı olabilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Suriyenin iklim ve bitki örtüsü
  suriyenin-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg

  Suriyenin İklim ve Bitki Örtüsü

  İklimi: Hatay ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar ılık ve yağışlı geçer. Senede ancak bir kaç gün kar yağar. Sıcaklık, -6,3°C ile +43°C arasında seyreder. Dağların yüksek noktalarında sıcaklık, ovalara nazaran daha düşüktür. Senelik yağış miktarı 877-1174 mm’dir.

  Bitki örtüsü: Kıyı ovaları ile Amik Ovasında her çeşit bitki yetişir. Arâzinin % 44’ü ekili-dikili alanlar,% 38’i orman ve makilerle, % 14’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Tarıma elverişli olmayan kısmı % 4’dür. Dağların 800 m yüksekliğe kadar olan kısmı makilerle, 800-1200 m arası meşe, kayın, ardıç, kızılcık, kavak ve çınar ağaçları ile kaplıdır. 1200 m yukarısında karaçam, kızılçam ve sedir ağaçları bulunur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Suriye akdeniz bölgesi içerisinde yer alması nedeni ile kışları sıcak ve kurak geçirmektedir. Suriye petrol yönünden zengin olan bir ülke olması nedeni ile günümüzde savaşlara sahne olan bir ülke haline gelmiştir.
+ Yorum Gönder


suriyenin iklimi