+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Balıkesir İklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balıkesir İklim ve bitki örtüsü
  Balıkesir İklim ve bitki örtüsü ile ilgili bilgi verebilir misin? Balıkesir nasıl bir ildir hangi bölge içerisinde yer alır ve ekonomisi neye dayanır bilgi verebilir misiniz. Balıkesir de iklim nasıl geçer. 2. Asel
  Bayan Üye

  Balıkesir İklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi
  Balıkesir İklim ve bitki örtüsü.jpg

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Balıkesir'de Marmara, Akdeniz ve kara ikliminin, te'siri görüldüğünden, ilin bir bölgesindeki bitkiler, diğer bölgesinde görülmez. Yüzölçümünün yüzde 30'u (650 bin hektar)ormanlıktır. Ormanlar daha çok Dursunbey,Sındırgı, Edremit, Burhaniye ve Balya bölgesinde zengindir. İlin % 32'si mer'a ve çayırlıktır. Arazinin % 23'ü ekime müsaittir. % 15'i ise zeytinlik, sebze ve meyve bahçesidir. Ege kıyılarında 300 m yüksekliğe kadar makilere rastlanır. Edremit bölgesi ise 500 metreye kadar zeytinliklerle kaplıdır. Daha yukarılarda kara ve kızılağaç ormanları vardır.

  Balıkesir'de üç iklim bir arada görülür. Ege kıyılarında Akdeniz, kuzeyde Marmara ve iç bölgelerde kara iklimi hüküm sürer. Kıyılarda yaz ve kış arasındaki ısı farkı azdır. İç kısımlarda ise bu fark büyüktür. Dağlık doğu bölgede kışlar sert ve yazlar serin geçer. Senelik yağış miktarı 540-740 mm arasındadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Balıkesir Marmara bölgesinde yer almaktadır. Balıkesir egeye çok yakın olması nedeni ile turizm yönünden gelişmiştir. Balıkesir çok ormanlık bir alana sahiptir. Balıkesirde akdeniz iklimi ile kara iklimi hüküm sürer. Balıkesirde kışlar sert geçmesine rağmen yazları ılık geçer.
+ Yorum Gönder