+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bitlis İklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitlis İklim ve bitki örtüsü
  Kısaca Bitlis İklim ve bitki örtüsü nasıldır? Bitlis hangi bölgededir. Bitliste kışlar ve yazlar nasıl geçmektedir. Bitlis ile ilgili bilgi verirseniz çok acil bitlis ile ilgili bilgi gerekmektedir. Bitlis ile ilgili vereceğiniz bilgi açık olabilir mi. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bitlis İklim ve bitki örtüsü hakkında


  İklim ve Bitki Örtüsü
  Bitlis İklim ve bitki örtüsü hakkında.jpg
  Kışlar erken gelir ve geç gider. Kar örtüsü nisan sonlarına kadar devam eder. Hava mayıs-ekim arası kuraktır. Denizlerden uzak ve deniz seviyesinden çok yüksek olduğu için kara iklimi hüküm sürer. Van Gölü sebebiyle kışları Erzurum ve Kars'a nazaran daha az soğuk geçer. Bol kar yağar. Yazları kısa sürer (150 gün) ve sıcaktır. İlin ısısı -19°C ile 36.8°C arasında seyreder. Yağış miktarı 958 mm'dir. Yağışın % 45'i kışın, % 31'i ilkbahar ve % 24'ü sonbahara aittir. Yağış, Akdeniz yağış rejimine çok benzer. Karların eriyişi yavaştır. Bunun için sel olmaz. Yağış miktarı yeterlidir. Fakat yazın içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Bitlis'in % 35'e yaklaşan kısmı ormanlarla kaplıdır. Türkiye'nin en yüksek ormanları bu ilimizdedir. Ormanların çoğu meşeliktir. Nemrut Dağının güney yamaçları ile krater göllerin iç yamaçları koruluk halinde ormanlarla kaplıdır. Ormanların bir kısmı da ardıçtan meydana gelmiştir. Nemrut Kraterinin iç yamaçlarındaki 2900 metredeki orman, Türkiye'nin en yüksek ormanıdır. Hizan, orman bakımından en zengin bölgedir. Dağlarda yabani meyve ağaçları ve kavak görülür. Bitlis'in %30'u çayır ve mer'a olup, % 20'ye yakın kısmı da ekime müsaittir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bitlis Doğu anadolu bölgesinde yer almaktadır. Bitliste sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Bitlis kışları genelee kar yağışlı geçirmektedir. Bitlis diğer doğu anadolu illerine göre daha ılık bir kış geçirmektedir. Bitlis genelde yazları serin geçirmektedir.
+ Yorum Gönder