+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler
  argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeleri hakkında bilgi istiyorum? Argo konuşmak doğru mudur argo kelimeler dilimize ne şekilde girmiştir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler hakkında bilgi

  Argo doğal bir dilin, özel topluluklar tarafından yaratılan toplumsal alt türlerinden birisidir. Yapısı bakımından genel dilden ayrılmayan argo, çoğunlukla gündelik sözcüklere olağandışı anlamlar yüklenmesiyle oluşur. Toplumun aşağıladığı, yasakladığı işleri, ilişkilire ve nitelikleri belirten anlamların genel dildeki sözcüklere eklenmesiyle, belli bir topluluğun üyeleri arasında, öbür bireylerin anlayamayacağı dilsel bir bağlantı kurulur bu bakımdan argo, gizli bir bildirişim aracı olarak kulanılan özel bir il biçiminde tanımlanabilir.
  argo nedir özellikleri nelerdir.jpg
  Argo


  Gündelik dilde kullanılan sözcüklere eğretileme yoluyla yeni anlamlar verilmesi, argonun oluşması için yeterlidir. Bir başka deyişle, argoda ortak dilden bağımsız yeni biçimler yaratılmadığı gibi, ortak dile özgü dilbilgisi kuralları da, değiştirilmez. Çünkü, aktarılacak bildiriyi gizlemek için, yalnızca sözcük anlamları değiştirilmeden, hecelerin başına ya da sonuna belirli anlamsız biçimler ekleme yoluyla da bir ölçüde gizli bir anlatıma gidilebilir.

  Örneğin; inek: Çalışkan ve saf öğrenci mikrop: kötü kişi
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Argo asıl dilin alt diller ile oluşturulan bir dil çeşididir. Argo kelimeler kelimenin farklı anlamlar yüklenerek kullanılması şeklinde kullanılır. Argo kelimeler genelde başkalarının anlamasını istemediği şekilde konuşma şeklidir.
+ Yorum Gönder