+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda dilekçe nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  dilekçe nedir özellikleri nelerdir
  dilekçe nedir özellikleri nelerdir kısaca anlatabilir misiniz? Dilekçe nasıl yazılır yazan kişinin nasıl yazması gerekir büyük kurum ile kğçük kurumun yazdığı dilekçeler arasında farklar var mıdır? beni bilgilendirebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  dilekçe nedir hakkında bilgi

  Dilekçe, bir isteği bildirmek, bir şikâyeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla resmî veya özel kurumlara/kuruluşlara yazılan resmî yazıdır.

  dilekçe nedir.jpg
  Dilekçe, herkesin zaman zaman yazmak zorunda kalabileceği bir mektup türüdür.

  Dilekçe yazarken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  Dilekçe metni genellikle kısa olur. Ancak bazı özel durumlarda kâğıdın ön yüzü yeterli olmazsa kâğıdın arka yüzüne yazılmaz ikinci bir kâğıt kullanılır.
  Konular kısa ve öz olarak belirtilir. Gereksiz ayrıntılara yer verilmez.
  Dilekçe bilgisayarla, daktiloyla veya mavi ya da siyah mürekkepli dolma kalemle yazılır. Tükenmez kalemle veya kurşun kalemle dilekçe yazılmaz.
  Dilekçe metni, sayfaya güzel bir kompozisyonla yerleştirilir (Yukarıda kâğıdın dörtte biri kadar, sol tarafta en az 3 cm ve sağ tarafta 1 cm boşluk bırakılmalıdır.).
  Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir.
  Dilekçe, hangi kuruma veriliyorsa bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.
  Dilekçeye sorunla ilgilenecek kuruma veya makama hitapla başlanır. Hitaplar kurumun idari yapısına uygun olmalı ve eksiksiz yazılmalıdır: Ankara Valiliğine, Açıköğretim Lisesi Müdürlüğüne, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne gibi.
  Daha sonra konunun belirlendiği metin bölümüne geçilir. Bu bir şikâyet dilekçesiyse, şikâyet sağlam kanıtlara dayandırılır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu, yaş, kısa bir öz geçmiş, kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilir.
  Dilekçe bitiminde sağ alt köşeye adı ve soyadı yazılır, imzalanır. Tarih, isim ve imzanın bir satır üstünde yer alır.

  Sol alt köşeye adres yazılıdır.
  Dilekçe imzalandıktan sonra sol tarafa açık adres bildirilir. Dilekçeyle birlikte varsa verilen ekler, adresi yazdıktan sonra ekler başlığı altında numara verilerek sıralanır. Evrakın kaybolmaması için (varsa) ekler mutlaka belirtilir.

  Bir dilekçede sadece bir kişinin imzası bulunur ve imzasız dilekçeler geçersiz sayılır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Dilekçe bir talebin yada bir şikayetin dile getirilmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmek için yazılmaktadır. Büyük kurum küçük kuruma dilekçe gönderdiği zaman karşı taraftan yapılmasını istediği şey için rişca ederim diye dilekçeyi bitirmesi küçük kurumun gönderdiği dilekçede bulunan sorunun halledilmesinde arz ederim diyerek bitirmesi gerekir dilekçe yazan kişi kurumun adını büyük harf ile yazması dilekçenin içeriğini küçük harfle yazması gerekir sağ alt tarafa tarih isim imzayı sol tarafa da adres ve telefonunu yazması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


dilekçe nedir ve özellikleri nelerdir