+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda yağmur suyunun özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yağmur suyunun özellikleri nelerdir
  yağmur suyunun özellikleri nelerdir maddeler halinde paylaşır mısın? Nisan yağmurunun insanı güzelleştirdiği söylenir doğru mudur bana yağmur ile ilgili bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  yağmur suyunun özellikleri nelerdir hakkında bilgi

  Yağmur
  Yağmur, bir çeşit yağıştır. Yağmur bulutlardan Dünya'nın yüzeyine ayrı su damlalarının düşmesi ile oluşur. Tüm yağmur damlaları yüzeye ulaşmaz, bazıları düşme esnasında kuru havadan geçerken buharlaşır.

  Yağmurun faydaları:
  *Yağmur su döngüsünün gerçekleşmesini sağlar. Yer yüzündeki sular yağmu sayesinde temizlenir.
  yağmur suyunun özellikleri.jpg
  *Yağmur suyu tarla bitkileri için yararlıdır. Sulama yapılarak da bitki yetiştirilebilir. Ancak yağmur suyunun mineral bakımından zengin olması ve belli bir nokta yerine bitkinin her yerine etki etmesi verimi artırır.

  *Yağmur suyu içilebilir. İçerdiği minerallar bakımından yararlıdır. Saçlara, ellere ve vücuda sürülebilir. Cildi yumuşacık yapar.

  *Yağmur ormandaki ağaçların su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ormanlar sayesinde canlılığın devamı için gerekli oksijen elde edilmektedir.

  *İlk baharda yağan yağmurlar sayesinde çiçek tozları ve polenler atmosferde dolaşmakta ve bitkiler arası çeşitliliği ve döllenmeyi olumlu etkilemektedir.

  *Yağmur burnunuzu, yanaklarınızı, bütün yüzünüzü kamçılar ve bedavadan iyi bir püskürtücü gibi etki eder.

  *Birçok farklı formda meydana gelebilir, bunlar nemli hava havadan aldığı tozlarla ve de güneş ışığı altında pişmekte. Bulutlar resmen canlanmakta bir bakıma, çünkü içlerinde indirgenmiş demir, çinko , mangan, vb. gibi eser elementler ile arginine, alanin, proline, valine, ıysine, histidine, aspartik asit, glutamik asit serine vb. gibi hayatın temel taşları olan aminoasitlerle zenginleşmekte.

  Yağmurun zararları:
  *Yağmurun en büyük zararı sel oluşumuna sebep olmasıdır. Seller yüzünden insanlar hayatlarını kaybetmekte ve maddi zarara uğramaktadır.

  *Bazen ulaşımı aksattığı da görülür. Yağmurlu havalar lastiklerin kayması yüzünden kazalara sebebiyet verebilir.

  *Çok yağması durumunda bazı tarla bitkilerinin gelişmesini engellemekte ve hatta çürümelerine bile yol açabilmektedir. İncir bitkisinin hasadını fazla yağmur yağması engelleyebilmektedir.

  *Kışın yağmur yağması sonucu biriken suların buzlanması da insan hayatını olumsuz etkiler.

  * Çığ düşmesi, yıldırım çarpması kasırga, fırtına ve hortum yağmurun diğer zararlarıdır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yağmur suyu pek çok yönden yararlıdır. Yağmur suyu mineraller bakımından zengindir içildiği takdirde fayda sağlar. Yağmur suyu bitkilerin su ihtiyacını karşılamaktadır. İnsanların cildi içinde çok büyük yararlar sağlar.
+ Yorum Gönder


yağmur suyunun özellikleri,  yağmur suyunun faydaları özellikleri,  yağmur suyu özellikleri,  yagmur ile ilgili özellikleri,  yağmurun özellikleri nelerdir,  yağmurun özellikleri