+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda yağmurun özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yağmurun özellikleri nelerdir
  yağmurun özellikleri nelerdir? yağmurun faydalarını da anlatırsanız sevinirim? Yağmurun döngüsü nasıl oluşur bana bu konuda bilgi gerekmektedir bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  yağmurun özellikleri nelerdir hakkında bilgi

  Ekvatordan itibaren kutuplara doğru 23°kuzey 27° güney enlemleri arasında yer alanTropikal Yağmur Ormanları bütün seneyi kapsayan daimi sıcaklık ve nemlilik ile, devamlı surette büyüyen geniş yapraklı ağaçlar karakterizeeder. Ağaçlar bütün sene yapraklarını bir taraftan dökerlerken, diğer taraftan yenilerini sürdükleri için, "Daimi Yeşil Ormanlar" da denilir.
  yağmurun özellikleri nelerdir.jpg
  Yağmur ormanları; ilk görünüşte çok kesifbir bitki örtüsüne sahip olup, liyan ve epifit bitkiler bakımından son derece zengindir. Bu gürflora içinden güneş ışınlarının toprağa ulaşmasıçok yerde mümkün değildir. Bitki örtüsü yoğunluğundan dolayı ağaçların üst kısımlarınadüşen güneş ışığının yalnızca yüzde l'i ormanınalt kısımlarına ulaşabilir. Ormanların daha gevşek olduğu yerlerde ise orman altı ancak öğle vaktibiraz aydınlanabilir. Ormanların içleri çok yerdezifiri karanlık ve muazzam bir sessizlik içindedir.

  Hakiki yağmur ormanlarında birbirinden farklı üçkat göze çarpar. En üst kat pek devamlı değildir.Bu katı teşkil eden ağaçlar 4050 m. yüksekliğinde olup, gövdeleri çok geniştir.Bu ağaçlar muazzam taçları ile ayrılırlar. Bukatı 2535 m yüksekliğinde, fakat devamlılık gösteren bir orta kat takip eder. Asıl hacmin 2/3'ünü oluşturur. Buradaki ağaçlar birbirlerine giriftbir şekilde karışmış haldedir. Ağaçlara uzaktan bakıldığı vakit kenetlenmiş tek bir satıh halindegörünür. Bu sıklık içinde ağaçların gövdelerini görmeye imkân yoktur. Üçüncü ve en alt kat, daha ufak ağaçlarlayüksek çalılardan meydana gelmiştir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi birinci ve ikinci kat ağaçların çok sık yapraklan nedeni ile ışık zemine kafi derecede nüfuz edemez. Ağaçların gövdeleri hayligeniş olup umumiyetle 80 cm çapında olsalar da 23 metre çapında olan ağaçlar da bulunur.

  Tropikal yağmur ormanlarını iklimi bütünsene devam eden yüksek ve muntazam bir sıcaklık, gene bütün yıla dağılmış bol bir yağış vebuna ilâveten de, pek kısa süren kurakça birdevre takip eder. Tropikal yağmur ormanlarmdaki en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki sıcaklık farkı 2,5 ile 3°'yi pek geçmez. Tropikal yağmur ormanlarını iklim tipinin en karakteristik özelliği ise mevsimlerin arasında yağış rejimleri bakımından bir farkın olmamasıdır. Güneşin ışıldadığı ve ormanların bu ışık huzmeleri altında kaldığı, kuşlar ile diğer canlılarındallardan dallara atladıkları bir sırada aniden güneşin bir bulut tarafından örtüldüğü ve ormanıngölgelendiği görülür. Güneş ışınlarının kesilmesiyle kuşların sustuğu, böceklerin seslerinikestikleri duyulur. Kısa süren bu sessizliğilibir yağmur sesi bozar. Yağmur ağaçların dallarıve yapraklan üzerinde damla olarak düşer, damlalar sızıntılar halinda aşağılara doğru akar, alttakidalların ve yaprakların üzerine bu sızıntılar birçağlayan gibi dökülür; yaprak ile ince dal gibi parçalan kırar ve yere sürükler. Yağmurun baş lamasından pek kısa bir zaman sonra arazi üzerinde taşkın sulardan meydana gelmiş dereler teşekkül eder; toprak su istilasına uğramış olur.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yağmur döngüsel şekilde oluşur. Yağmur yerdeki suların buharlaşarak bulutlara yükselir daha sonra havanın soğuması ile tekrardan yere iner. Yağmur ekvator bölgesinde neredeyse hiç kesilmeden yağar Ekvator bölgesinde dört mevsim yağmur yağmaktadır. Yağan yağmurlar ekvatorda çok fazla bitkilerin yetişmesini sağlamaktadır. Yağmurda bol miktarda mineral vardır bu mineraller insan, hayvan ve bitkilerin sağlığı için çok faydalıdır.
+ Yorum Gönder


yağmurun özellikleri,  yağmurun özellikleri nelerdir,  yağmur un özellikleri,  yagmurun ozellikleri