+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda çöl iklimi nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  çöl iklimi nedir özellikleri nelerdir
  çöl iklimi nedir özellikleri hakkında yazı varsa paylaşabilir misin? Çöl iklimi nasıldır hangi bölgelerde görülür çöl iklimi konusunda bana bilgi verebilirseniz sevinirim. Çöl iklimi en çok hangi kıtada kendini gösterir. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  çöl iklimi nedir hakkında bilgi


  Çöl İklimi
  çöl iklimi nedir.jpg

  Yağış miktarlarının 150 mm nin altında olan bölgelerde çöl iklimleri görülür.
  Çöl iklimleri görüldüğü yere göre;

  a- Sıcak Çöller ( Tropikal)


  * Dönenceler çevresinde görülür. Oluşmasında dünyanın günlük hareketinden kaynaklanan dinamik yüksek basınç etkilidir.
  * Görüldüğü yerler: Afrika’nın kuzeyi (Büyük sahra) Arabistan yarım adası, Basra körfezi çevresi, Hindistan’ın kuzeybatısı (Tar çölü), Avustralya’nın iç kısımları ve batısı, Afrika’nın güney batısındaki Namib ve Kalahari çölleri, G. Amerika’daki Patagonya Atakama, Peru çölleri ve K . Amerika’daki Meksika çölleridir.

  Özellikleri:

  * Mutlak ve bağıl nem çok düşüktür. Bu sebeple günlük sıcaklık farkı en fazla olan iklimdir.
  * Belirli bir yağış mevsimi yoktur.bazı yıllar hiç yağış olmayabilir.
  * Mekanik çözülmenin en fazla olduğu iklimdir.
  * Yıllık sıcaklık farkı günlük sıcaklık farkı kadar yüksek değildir. Çünkü güneş ışınları bu alanlara yıl boyunca dike yakın açıyla düşmektedir.
  * Bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. Cılız ot ve çalılıklarla kaktüs iklimin doğal bitki örtüsünü oluştururlar.
  * Çöllerde yer altı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu veya çıktığı yerler olan vahalar canlı yaşamı için elverişli yerleri oluşturur.

  b- Karasal Çöller

  * Ilıman kuşak kara içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülür. Buralarda çöl özellikleri görülme sebebi yağış azlığıdır.
  * Görüldüğü yerler: Kızılkum (Özbekistan), Karakum (Türkmenistan), Gobi (Moğolistan), Taklamakan (Çin) , Arizona (A.B.D) çölleridir.

  c- Soğuk Çöller


  * Kutuplarda görülür.
  * Çöl denmesinin sebebi yağış azlığıdır. Yağış azlığının da sebebi sıcaklığın düşük olmasıdır. Sıcaklık düşük olduğu için buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağış da az olmaktadır. Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yağışların 150 mm den az olan bölgelerde çöl iklimi görülmektedir. Çöl iklimi en çok sıcak çöllerde kendini gösterir. Çöl iklimi Afrika kıtasında büyük sahra çölünde, Arabistan yarım adasında, Avusturalya iç kısımları, Hindistanın kuzeybatısında görülmektedir. Çok kurak bir özelliğe sahiptir. Günlük sıcaklık farkı çok yüksek yıllık sıcaklık farkı ise pek değişmemektedir.
+ Yorum Gönder