+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda tar nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  tar nedir özellikleri nelerdir
  tar nedir özellikleri nelerdir kısaca cevaplayabilir misiniz? Tar nasıl bir alettir nerelerde ve ne amaç ile kullanılır bana bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum? Tar nasıl üretilir lütfen acil yardım edin!! 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  tar nedir özellikleri nelerdir hakkında bilgi


  Tezeneli bir Türk Halk çalgısıdır. Ülkemizde Kars yöresinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Azerbeycan, İran, Özbekistan ve Gürcistan'da da yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.
  tar nedir özellikleri nelerdir.gif
  Teknesi, büyükleri birbirinden farklı iki çanaktan oluşmaktadır ve genellikle dut ağacından yapılmaktadır. Göğüs kısmı üzerine manda veya sığır yüreğinin zarı gelmektedir. Sap kısmı sert ağaçtan yapılmaktadır ve üzerine misinadan perdeler bağlanmaktadır.

  Tar üzerinde iki ana gurup tel bulunmaktadır. Birinci guruptaki teller melodi çalımında kullanılmaktadır ve ikişerli olmak üzere üç gurup telden oluşmaktadır. Diğer gurup teller ise Kök ve Zeng adı verilen, çalınan makama göre akort edilen ve tınının zenginleşmesini sağlayan tellerdir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Tar bir tür Türk çalgı çeşididir. Tar ülkemizde en çok kars yöresinde kullanılmaktadır. Ayrıca pek çok türk devletinde kullanılmaktadır. Özbekistan, kırgızistan ve azerbaycanda da kullanılmaktadır. Tar farklı iki çanaktan yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder