+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kuvayi milliye nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kuvayi milliye nedir özellikleri nelerdir
  kuvayi milliye nedir özellikleri nelerdir? lütfen anlaşılır bir şekilde bir metin paylaşın Kuvayi milliye nasıl başarılara imza atmıştır bu konuda bilgi verebilir misiniz? Kuvayi milliye ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Kuvayi milliye nedir özellikleri nelerdir hakkında bilgi


  kuvayi-milliye-nedir.jpg

  kuva-yi Milliye; Mondros Ateşkesi’nin ardından başlayan işgal hareketlerine karşı direnişe geçen milli güçlere verilen isimdir.

  Kuva-yi Milliye birliklerinin özellikleri

  - Düzenli bir ordu değillerdi. Eli silah tutan herkesin katılabileceği küçük silahlı birliklerdi.

  - İçlerinde eski ordu mensupları, efeler, eşkıyalar ve halkın her kesimi vardı. Bütün bu farklı insanlar, vatan topraklarını savunmak düşüncesiyle örgütlenmişlerdi.

  - Birliklerin bütün ihtiyacı halk tarafından karşılanıyordu.

  - Batı Anadolu’da yapılan Balıkesir-Alaşehir Kongreleri Kuva-yi Milliye birliklerinin gücünü arttırdı.

  - Bu kongreler sonucunda Batı Cephesi oluştu.

  - İlk olarak Yunanlıların Batı Anadolu’daki işgallerine karşı kuruldular.

  - Yaptıkları çete savaşları ile düzenli ordu kuruluncaya kadar düşman kuvvetlerini oyalayarak TBMM‘ye zaman kazandırdılar.

  - Bölgesel olarak kuruldular. Bulundukları bölgeyi savunmayı amaçlıyorlardı.

  - TBMM’ye karşı çıkan ayaklanmaları bastırmada büyük yararlılıklar gösterdiler. Ancak düzenli ordu kurulunca bazı Kuva-yi Milliye birlikleri de orduya katılmamak içi ayaklandı.

  Kuva-yi Milliye birliklerinin en önemli yararı, Türk milletinin kurtuluş umudunu güçlendirmesi ve milli şuurun oluşmasını sağlamasıdır.

  Kuva-yi Milliye birlikleri en büyük başarıyı Güney Cephesi’nde Fransızlara karşı kazandılar. Türlü imkansızlıklar içinde Fransız ordusuna karşı koyarak Maraş ve Urfa’yı işgalden kurtardılar.

  Kuva-yi Milliye birlikleri belirli bir merkezi yapıdan uzak ve bölgesel amaçlı kurulmuşlardı.

  Yeterli askeri bilgiye ve silaha sahip değillerdi. Bu nedenle Kuva-yi Milliye birliklerinin düşmanı yurttan atması beklenemezdi.

  TBMM’ye bağlı düzenli ordu kurulunca Kuva-yi Milliye birliklerinin görevi sona erdi. Ancak Kuva-yi Milliye ruhu vatanın kurtuluşunun sağlanmasına kadar yaşadı.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kuvayi Milliye kurtuluş savaşında düşman kuvvetlerine karşı savaşmış ve başarılar sağlamış ordumuzun adıdır. Kuvayi Milliye düzenli bir orduya sahip değildi. Kuvayi Milliye güçleri genç yaşlı herkesten oluşuyordu. Kuvayi Milliyenin her türlü ihtiyacı halk tarafından karşılanırdı. TBMM nin kurulmasından sonra düzenli ordu kuruldu ve Kuvayi milliyenin görevi sona ermiştir.
+ Yorum Gönder