+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda vakıf nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  vakıf nedir özellikleri nelerdir
  vakıf nedir özellikleri nelerdir? yardımcı olmanızı bekliyorum. bunun dışında bana vakıfın ne ibi özelliklere sahip olduğunu ve ayrıca vakıfların görev ve sorumlulukları hakkında da bilgi verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye  Vakıf nedir özellikleri nelerdir hakkında bilgi


  Vakıf nedir özellikleri nelerdir.jpg
  bir hizmetin sürüp gidebilmesi için, kişilerin kendi istekleriyle bağışladıkları para ve mülklere “ vakıf” denir. bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe sağlıklı kalabilmeleri korunmalarına bağlıdır. geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması vakıfların görevi arasındadır.
  insanlar arasında sosyal dayanışmanın sağlanması, yardımlaşmak, birbirine destek olmak, acı ve mutlu günleri paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek için fertler arasındaki ilişkilerin iyi olması gerekir.
  vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı dini temeli saymıştır. vakıflar osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmıştır. cumhuriyetin kuruluşundan sonra da etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür. 5 haziran 1935’te çıkan bir kanunla “vakıflar genel müdürlüğü” kuruldu. ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi.
  vakıflar eğitime, öğretime, belediyelere, sağlık işlerine, yoksullara hizmet ederler. vakıf tarafından yardım alan kişilerin adları, kurum tarafından açıklanmaz.
  ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve yurt savunmasında vakıfların yardımlar büyüktür. bu kadar güzel bir hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. vakıflara yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklememiz gerekir.
  vakıfların toplumsal yaşamımızdaki hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz:
  1. dini hizmetler
  2. sağlık hizmetleri
  3. eğitim ve öğretim hizmetleri
  4. aş evi hizmetleri
  5. sosyal hizmetler
  6. sanat ve kültür hizmetleri
  7. para yardımı
  8. milli savunma hizmetleri
  9. iktisadi hizmetler
  10. ulaştırma hizmeti
  11. spor hizmetleri
  insanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3 – 9 aralık tarihleri arasında “vakıf haftası” kutlanmaktadır.

  Ülkemizdeki Vakıflar Nelerdir?

  Türkiye Eğitim Vakfı

  Türkiye Körler Vakfı

  Geri Kalmış Çocuklara Yardım Vakfı

  Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı

  Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı

  Kültür ve Turizm Vakfı

  Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı

  Türkiye Kanserle Savaş Vakfı  Türk Kültür Vakfı

  Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı

  Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı

  Dr . Ali Mümtaz Gülsoy Okutma Vakfı

  Türk Spor Vakfı

  Kültürel Eserler Vakfı

  Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Vakıflar bilindiği gibi toplumsal dayanışma ve toplumsal yardımlaşma sağlayan kurumlardır. bunun dışında bilindiği gibi vakıflar genel olarak maddi durumu kötü olan kişilere de yardım etmektedirler. bunun dışında bir vakıfa örnek verelim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi
+ Yorum Gönder


vakıf nedir özellikleri nelerdir,  vakfın özellikleri nelerdir,  vakıfların ortak özellikleri,  vakıfların özellikleri nelerdir,  vakif nedi