+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bingöl kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bingöl kültürel özellikleri nelerdir
  bingöl kültürel özellikleri hakkında ne varsa paylaşmanızı istiyorum. Lütfen biraz uzun olsun. Bingöl hangi bölgede yer alan bir ildir. Bingölün özellikleri nelerdir bana bingöl konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  bingöl kültürel özellikleri nelerdir

  Bingöl kültürel özellikleri hakkında bilgi

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 8.125 km²

  Nüfus: 251.552 (2007)

  İl Trafik No: 12

  Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Bu bölgede adı efsanelere geçmiş bu yöreye "Bingöl" adını vermişlerdir. Kaleleri, kayak merkezi ve yüzen adası ile ilgi çeken bir ildir.

  İLÇELER

  Bingöl (merkez), Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere ve Yedisu.

  Genç İlçesi: İl merkezine 20 km uzaklıkta olan İlçe sınırları içinde, Sürekli (Diyarbug) köyü sınırlarında Pers Hükümdarı tarafından yapıldığı sanılan Daraheni (Kral kızı) Kalesi kalıntıları ile aynı köy sınırları içinde iki kümbet mevcuttur.

  Kiğı İlçesi: İl Merkezinden uzaklığı 150 km'dir. İlçedeki başlıca tarihi yapılar, 1401-1402 'de Akkoyunlu .Fahrettin Kutluk Bey' in oğlu Pir Ali Bey tarafından yaptırılan Kiğı Camii, İlçe merkezinde Eskişehir Mahallesinde Balaban Bey Camii ve çeşmesi ile Çanakçı Köyünde Mürsel Paşa Abidesidir.

  Solhan İlçesi: İl merkezine 60 km uzaklıktadır. Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası mevkiinde bulunan bir doğa harikası olan Yüzen Ada çok ilginç olduğu, kadar çok da güzel bir yapıya sahiptir. Gölün ortasında bulunan ada, göl üzerinde hareket etmektedir.

  Yayladere İlçesi: İl Merkezinden uzaklığı 110 km.dir. İlçede hala birçok orijinal özellikleri bozulmamış olan Cenevizlerden kalma olduğu sanılan tarihi bir kale mevcuttur. Kalkanlı Köyü civarında ise içinde tarihin ilk çağlarında insanların barındığı tahmin edilen duvarları bir çok oyma sanatı ile süslü mağaralar ve bu mağaraların çevrelediği şelale ilgi çekici yerlerdir.

  Yedisu İlçesi: İl merkezine olan uzaklığı 140 km. dir. Doğal güzellikleri arasında Şen Köyü şelalesi ve Akımlı'ya bağlı perçivenk mıntıkasında bulunan şelale yer almaktadır.

  NASIL GİDİLİR?

  Karayolu: Türkiye'nin her yerinden karayolu ulaşımı mümkün olup, Otogar kent merkezindedir.

  Otogar Tel : (+90-426) 214 38 48 -214 38 58 -214 38 68

  Demiryolu: Genç ilçesinde bulunan istasyon vasıtasıyla doğuda Tatvan'a, batıda ise Elazığ bağlantılı olarak İstanbul'a kadar demiryolu ulaşımı mümkündür.

  İstasyon Tel : (+90-426) 411 30 27

  Havayolu: Kente en yakın havaalanı Muş ilinde(118 km) bulunmakta olup, Cumartesi ve Pazar hariç Ankara'dan direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

  GEZİLECEK YERLER

  Yüzen Ada

  Solhan İlçesinin Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası mevkiinde bulunan bir doğa harikası olan Yüzen Ada çok ilginç olduğu, kadar çok da güzel bir yapıya sahiptir. Gölün ortasında bulunan ada, göl üzerinde serbest hareket etme kabiliyetine sahiptir.

  Kayak Merkezi

  Bingöl - Yolaçtı

  Kayak Merkezi Doğu Anadolu Bölgesi, Bingöl ili sınırları içindedir. Şehir merkezine olan uzaklığı 25 km.dir.

  Ulaşım: Ankara'ya 916, İstanbul'a 1313 km. uzaklıkta olan uzaklıkta bulunan Bingöl'e her gün çeşitli illerden karşılıklı otobüs seferleri bulunmaktadır. Kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.

  Coğrafya:Karasal iklime sahip kayak merkezinde kayak sezonu Arallık ayında başlar ve Mart ayına kadar devam eder.

  Konaklama ve Diğer Hizmetler: 50 yatak kapasiteli bir Kayak Evi bulunmaktadır. Sağlık ve diğer hizmetler için Bingöl Kent merkezinden faydalanılmaktadır.

  Mekanik Tesisler ve Pistler: Uzunluğu 925 m. olan 500 Kişi/Saat kapasiteli, 499 teleski tesisi bulunmaktadır. Pist uzunluğu 1000 metre olup acemi ve ileri düzey kayakçılar için güzergahlar bulunmaktadır. Alt istasyon 1650 üst istasyon 1890 metredir. Ortalama meyil % 25'dir.

  Termal

  Kös Termal Turizm Merkezi

  Yeri: Bingöl - Karlıova yolu üzerindedir.

  Ulaşım: Bingöl il merkezine 18 km. uzaklıktadır.

  Suyun Isısı: 47oC

  PH Değeri: 6,1

  Özellikleri: Sodyum, Bikarbonatlı, Sülfatlı, kısmen Klorürlü ve radyoaktif bir bileşime sahiptir.

  Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri

  Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yapar.

  Konaklama: 30 oda, 60 yataklı bir otel mevcuttur.

  Avcılık

  Avcılık yönünden Bingöl, tabiatın insanoğluna bahşettiği ender yerlerden biridir. Eylül-Ekim-Kasım aylarında keklik, tavşan, çulluk, tilki, çil ve bıldırcın avı yapılmaktadır. Ocak ve Şubat aylarında da tavşan, keklik, tilki, kurt ve sansar gibi hayvanların avı yapılmaktadır. Kasım-Aralık-Ocak-Şubat aylarında Murat, Göynük, Gülbahar, Gayt ve Çapakçur çaylarında balık avlanmaktadır.

  COĞRAFYA

  Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili Muş, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Elazığ ve Diyarbakır illeri ile çevrilidir.

  İl Merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1.151 metre olup, arazi yapısı dağlık ve engebelidir.

  İl genelinde yazların sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçtiği karasal iklim şartları hüküm sürmektedir.

  TARİHÇE

  Bingöl ve çevresi Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. 1936 yılında "Çapakçur" adı ile il olmuş ve adı "Bingöl" olarak değiştirilmiştir.

  NE YENİR?

  Yörede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı tadılmalıdır. Atapark ve Soğuk Çeşme mevkiinde yöresel yemekler yenebilir.

  Bingöl'den Yemek Tarifleri

  Tutmaç Çorbası

  Malzemeler:

  500 gr. Un

  1 kg. yoğurt

  2 baş sarımsak

  1 kaşık tereyağı

  200 gr. Kavurma

  Yeteri kadar toz biber, nane ve tuz

  Hazırlanışı: Un biraz su ve tuz ile yoğrulur. Hamur kağıt inceliğinde yufkalar halinde açılarak bir bez üzerine tek tek istenilen büyüklükte kesilir. Önceden hazırlanmış yoğurda bir miktar su katılarak hafif ateşte kaynayıncaya kadar karıştırılır. 5 dakika kaynadıktan sonra kesilmiş olan yufkalar ilave edilir. Bir miktar kavurma içine atılarak 15 dakika sonra ateşten indirilir. Tavada eritilen tereyağına isteğe göre acı biber, nane konarak ateşte kavrulur. Tabaklara konan çorbaya bu sos ilave edilerek servis yapılır.

  Mastuva

  Malzemeler:

  2 Kg. ayran

  250 gr. Pirinç

  125 gr. tereyağı

  Hazırlanışı: Pirinç yıkandıktan sonra geniş bir tencereye konur. Ayran ilave edilir, karıştırılarak normal yanan ocağa konur. Ayranın bozulmaması için kaynayıncaya kadar tahta kaşıkla sürekli karıştırılır. Kaynadıktan sonra karıştırma işlemi bırakılarak katı hale gelinceye kadar pişirilir.

  NE ALINIR?

  Yörede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı alınabilir.

  YAPMADAN DÖNME

  Yüzen Ada'yı görmeden,

  Bingöl Halkoyunlarını izlemeden,

  Ata Park ve Soğuk Çeşmede yemek yemeden,

  Bingöl Balı ve Dut Pekmezi satın almadan,


  .Dönmeyin.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bingöl doğu anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bingöl yüzen adaları, kalesi ve kayak merkezi ile ünlenmiş bir şehirdir. Bingöl iline 25 km uzaklıkta yolaçtı kayak merkezi bulunmaktadır. Bingöl tarihi ve kültür ile önemli bir yere sahip olan bir şehirdir. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bingöl 1936 yılında çapakçur adı ile il olmmuştur.
+ Yorum Gönder


bingölün kültürel özellikleri,  bingöl kültürel özellikleri,  bingölün özellikleri,  bingölun kulturel eglencelerı,  bingölün önemli özellikleri,  bingolun ozellikleri