+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bolunun kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bolunun kültürel özellikleri nelerdir
  Bolunun kültürel özellikleri nelerdir? lütfen uzun ve açıklayıcı olsun. Umarım bana yardımcı olursunuz. Bolu nasıl bir kültüre sahiptir bana bolu konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  bolunun kültürel özellikleri nelerdir

  Bolunun kültürel özellikleri hakkında bilgi


  Yüzölçümü:
  11.051 km² Nüfus:
  380.543 (1990) Yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birlikte uyuyup uyandığı, rüzgârın başı dumanlı dağlarda efsanelerin en dramatiklerinden birini hâlâ fısıldadığı, binlerce yıldır bir çok uygarlığın filizlenip boy attığı ve meyvelerini bıraktığı şehirdir Bolu.

  Bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği Köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. Bolu, Ankara ve İstanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir.


  İLÇELER

  Bolu ilinin ilçeleri; Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrısçık, Mengen, Mudurnu, Seben ve Yeniçağa' dır.

  Dörtdivan: İlçede Yağbaşlar Köyün'de Bizans kale kalıntıları vardır. Yukarısayık ve Sorkun köyleri arasında bir tepede Himmet Dede Türbesi, Kılıçlar köyünde Kırklar Türbesi, Çalköy'de Şehriban Nine Türbesi, Merkez Camii yanında Secamehmet Dede Türbesi bulunmaktadır.Ayrıca Yağbaşlar Köyü Mürseller mahallesinde Ayvadibi Şifalı Suyu bulunur.Her yıl Temmuz ayı içinde Dörtdivan yaylalarında Köroğlu Şenlikleri yapılmaktadır.Çalköy, Çetikören, Karaçayır, Kapaklı ve Kirazlı en önemli yaylalarıdır.

  Gerede: Asar Kale, Keçi Kalesi Kalıntıları, Kiliseli Han diye bilinen tarihi tüccar hanı, Yukarı Tekke Camii, Aşağı Tekke Camii Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Esentepe'deki Ramazan Dede Türbeleri, gezilip görülebilecek tarihi eserler ve yerlerdir. Esentepe bölgesinde kışın kış sporları ve kayak yapmak mümkündür. Ayrıca yaz aylarında çim kayağı yapma imkanı vardır. Her yıl Temmuz ayı içinde Esentepe'de geleneksel "Esentepe Yağlı Güreşleri" yapılır.Şehrin kuzeyinde Esentepe, Arkut Dağlarında yaylalar başlıca mesirelik alanlardır. Özellikle Gerede Yaylaları yayla turizmine çok uygundur. Gerede'nin güneyinde ise 1200 - 1500 m. yüksekliklerde bulunan yaylalardan en önemlileri Haşat, ve Zorpan yaylalarıdır.

  Göynük: 20. yüzyıl başlarına ait eski Türk evleri bakımından zengindir. Göynük İlçesi, sahip olduğu 110 adet tarihi konut, 17 cami, türbe, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 127 adet sivil mimarî eser sebebiyle "Kentsel Sit Alanı" ilân edilmiştir. Göynük'te ayrıca 1922 yılında yapılan 3 katlı Zafer Kulesi bulunmaktadır. Çubuk Yaylası, Arıkçayırı Yaylası, Bulanık Yaylası, Değirmenözü Yaylası, Hacımahmut Yaylası en önemli yaylalarıdır. Sünnet Gölü, Çubuk Gölü ve Çatak Köyü Kaplıcası görülmesi gereken turistik yerlerdir.

  Kıbrıscık: Yaylaları ile ünlüdür. Köroğlu Dağlarının güney yamaçlarındaki düzlük alanlarda yer alan yaylalardan Belen, Karaköy, Kökez, Bölücekkaya, Kardoğan ve 1825 m. yükseklikte bulunan Devevira en önemlileridir.

  Kıbrısçık- Beypazarı yolu üzerinde bulunan Karagöl, bir hektar genişliğinde oldukça derin bir göldür. Çevresi tamamen ormanlık olan gölde kamp yapmak için çok güzel yerler vardır. Gölde çok sayıda yaban ördeği olmasından dolayı avcıların uğrak yeridir. Göl kenarında bulunan bungalov tipi evlerde konaklama imkânı vardır.

  Mengen: Mengen ormanlık bir bölgedir ve yüksek yaylaları bulunmaktadır. Başlıcaları; Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Çukur Yayla, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Küçükkuz, Civcivler, Mamatlar, Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ödek, Kemal Savaş, Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir. Mengen'in en büyük özelliği; çok ünlü aşçılar yetiştirmesidir. Her yıl Eylül ayının ilk haftasında geleneksel "Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali" düzenlenmektedir.

  Mudurnu: İl merkezine 52 km uzaklıktaki Mudurnu İlçesi eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahiptir. İlçede bulunan 165 adet ev ve 8 Cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek yapı nedeniyle "Kentsel Sit Alanı" ilan edilmiştir. Türk sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri ise "Armutçular Konağı" dır. İlçe sınırlarındaki Sülük Gölü, Karamurat Gölü, Ümran Tepesi ve yaylalar halkın dinlenme yerleridir.

  Mudurnu'ya 5 km. mesafede bulunan Babas Kaplıcası'nın metabolizma hastalıkları ve hafif diabetliler üzerinde olumlu etkileri vardır. Konaklama tesisi bulunmaktadır. Mudurnu'nun 30 km. kuzeybatısında yeralan Sarot Kaplıcası Taşkesti - Ilıca Köyü hudutları içerisindedir. Bolu ili dahilinde bulunan bütün maden sularından ayrı bir özellik taşıyan kaynak, sıcak ve sülfatlıdır.

  Seben: İl merkezine 52 km uzaklıktaki Seben İlçesi Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 m. yükseklikteki yaylalarla çevrilidir. Bu yaylaların en önemlileri Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır. Kızık Yaylasının evleri, değişik mimarisiyle dikkati çeker. Bu evler hiç çivi kullanmadan, çam ağaçlarından çatkılı, kenetleme ve birbirine geçme şeklinde yapılmıştır. Yerden yüksekçe yapılmış merdivenler, geniş ocakları ve kendine özgü eşyaları ile bu evler değişik özellikler taşırlar.

  Seben İlçesinin 14 km. güneyinde, Kesenözü Köyünde bulunan Bağlum Kaplıcaları mide, safra kesesi, solunum ve dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

  Yeniçağa: İl merkezine 37 km uzaklıktaki Yeniçağa İlçesi Ankara-İstanbul karayolu üzerindedir. İlçenin hemen kıyısında uzanan Yeniçağa Gölü kıyı boyunca uzanan ağaçları ile güzel bir mesire yeridir. Gölde tatlı su balıklarından karabalık avlanabilir.

  Coğrafi Konumu
  Düzce merkezli 1999 yilinda gerceklesen depremden sonra, Bolu ve Düzcenin ayrilmasi ile suanda Bolu Türkiye yüzölçümünün % 1,05 lik bölümünü kaplamaktadır. Bolu 8.294 km² (829.400 ha.) yüzölçümüne sahipdir ve Batı Karadeniz bölgesinde yer alır. Doğudan Batıya uzunluğu yaklaşık 186 km. kadardır. Bolunun 9 ilcesi bulunmaktadır ve bunlar Dörtdivan, Mengen, Mudurnu, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Seben, Yeniçağa ve Merkez dir. Bolu İl Merkezine göre; Dörtdivan, Yeniçağa ve Gerede doğuda, Mengen kuzeydoğuda, Göynük ve Mudurnu güneybatıda, Seben ve Kıbrıscık ise güneyde yer almaktadır.

  Bolu batıda Düzce ve Sakarya, güneybatıda Bilecik ve Eskişehir, güneyde Ankara, doğuda Çankırı, kuzeyde Zonguldak ve kuzey doğuda Karabük olarak çevrelenmiştir.Güzel ve değişik bir yeri vardır.

  Bolu ili hakkında açıklama

  Bolu ili doga harikasi bir sehirdir.

  Bolu her hafta sonu kalabaliktan kurtulmak isteyen bircok yerli turiste kapilarini Abant gölü ile açar. Abant gölünde faytonla bir tur yapabilir,ata binebilir yada bisiklet kiralaya bilirsiniz. Aynı zamanda burada bulunan yerli köylülerden taze doğal ürünler satın alabilirsiniz. Bolu ili sınırları içerisinde bulunan Yedi Göller, Gölcük, Sünnet Gölü, Sülüklü göl gibi tabi güzelliğe haiz yerler görülmeye değer.

  Nüfus

  Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre 2005 yılındaki Bolunun son nufus bildirimi 265 bin 139 kisidir. Bolu Merkez 85 bin nüfusa sahiptir. En az nüfuslu ilçe ise Dörtdivan ilçesidir.
  Merkezin 2000 genel nüfus sayımına göre 135.009'dir. Bunun 84.565'si ilçe merkezinde, 'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bolu pek çok uygarlığa ev sahişpliği yapmış bir ilimizdir. Boluda sümerler ve babiller hüküm sürmüştür ve sümerleden ve babillerden kalma pek çok eser günümüze kadar ulaşmıştır. Bolu hem tarihi yönden hemde doğa yönünden çok zengindir. Bolu da her yıl izzet baysal günleri düzenlenmekte ve panayırlar vb günler düzenlenmektedir.
+ Yorum Gönder


bolunun özellikleri nelerdir,  bolunun kültürel özellikleri nelerdir,  Boluda kültürel zenginlikleri Kısaca açıklayın,  bolunun kültürel özellikleri,  bolunun kulturel ozellikleri,  safran bolunun ili nedir