+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hakkari kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hakkari kültürel özellikleri nelerdir
  hakkari kültürel özellikleri nelerdir ve ilçeleri hakkında da bilgi verirseniz memnun olurum. Hakkari hangi bölgede yer alan bir ilimizidir Hakkari nasıl özelliklere sahiptir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  hakkari kültürel özellikleri nele

  Hakkari kültürel özellikleri hakkında bilgi

  Hakkari kültürel özellikleri.jpg
  GENEL BİLGİLER
  Yüzölçümü: 9.521 km²
  Nüfus: 172.479 (1990)
  İl Trafik No: 30
  Derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu’nun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran – Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.
  İLÇELER
  Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’dır.
  NASIL GİDİLİR
  Karayolu: Van-Hakkari arası 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile aşılabilmektedir. Bu güzergâh üzerinden karayolu ile büyük kentlerimize otobüs seferleri vardır.
  Otogar Tel : (+90-348) 351 24 76
  Havayolu: Hakkari’nin havayolu ile ulaşımı Van ilinden sağlanmaktadır. Aynı zamanda Van-Hakkari arasındaki mesafe düzgün asfalt yol ile sağlanmakta 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Hakkari’ye ulaşılmaktadır.
  GEZİLECEK YERLER
  Kiliseler
  Halil Kilisesi
  Hakkari’ye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.
  Medreseler
  Meydan Medresesi
  Hakkari merkez Biçer Mahallesi’nde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari’nin en önemli anıtsal yapısıdır.
  Mezarlıklar
  Kırmızı Kümbet Mezarlığı
  Gülereş Baba Mahallesi’nde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından ziyaret edilen ve kutsal bilinen yerlerden birisidir.
  prüler
  Taş Köprü
  Şemdinli ilçe merkezine 15 km., Nehri’ye 1,5-2 km. mesafede Şemdinli deresi üzerinde kurulmuştur.
  Kuş Gözlem Alanı
  Dicle Havzası
  Yüksekova
  İl: Hakkari
  İlçeler: Yüksekova
  Yüzölçümü: 24900
  Rakım: 1925 m
  Koruma: Hayır
  Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, plato
  Kuş Türleri: Çayır delicesi (15 çift) popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır.
  Diğer Gezilecek Yerler
  Kaya Resimleri
  Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan “Geveruk” ve “Tirşin” yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur.
  COĞRAFYA
  Hakkari ili doğuda İran, güneyde Irak, batıda Şırnak, kuzeyde de Van illeri ile çevrilidir. Yüzey şekillerinin ana çatısını oluşturan dağlar, batı-doğu doğrultusunda yüksek bir kabartı şeklinde uzanırlar. Güneydoğu Toroslar yayının bu ildeki uzantılarına Hakkari Dağları adı verilir.
  İlin en büyük düzlüğü Yüksekova’nın kuzey ve doğusundaki dağların yamaçlarından doğan Nehil Çayı’nın oluşturduğu Yüksekova’dır. Bununla beraber yüksek dağların doruklarında ve doruğa yakın yerlerde çok sayıda göl vardır bunların içinde en önemlisi Gelyana Gölü’dür.
  Hakkari’de karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır.
  TARİHÇE
  Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.
  NE YENİR
  Yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye sayılabilir.
  NE ALINIR
  Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.
  LİNKLER
  Hakkari Valiliği Hakkari Valiliği Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz
  OHAL Valiliği http://www.ohal.gov.tr/
  YAPMADAN DÖNME
  Meydan Medresesini gezmeden,
  Kaya resimlerini görmeden,
  Yöreye özgü yemekleri yemeden,
  …Dönmeyin
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hakkari Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Hakkari tarihi yönden oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Hakkari de eski uygarlıklardan kalma kiliseler ve medreseler bulunmaktadır. Hakkari bulunduğu konum nedeni ile ilgi çeken pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan bir ilimizdir.
+ Yorum Gönder


hakkarinin kültürel özellikleri,  hakkari nin kültürel özellikleri,  hakkarinin kültürel değerleri,  hakkarinin kültürü,  haakari kulturu,  yüksekova nın kültürel özellikleri