+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hastalık yapan mantarların özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hastalık yapan mantarların özellikleri nelerdir
  hastalık yapan mantarların özellikleri nelerdir Lütfen kısa ve anlaşılır bir şekilde paylaşırsanız memnun olurum. Hastalık yapan mantarlar nelerdir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Hastalık Yapan Mantarlar ve Yol Açtıkları Hastalıklar

  Hastalık yapan mantarlar, bitkilerin ilkel kısımlarını meydana getiren bazı asalaklardır. Bunlar tıpta mikoz adı verilen çeşitli hastalıkları yaparlar.

  Aktinomikoz : Akciğerlerde, bağırsaklarda, çene ve diğer organlarda apseleşip fistül haline gelebilen afetlere sebep olurlar.
  Bunların tedavisinde antibiyotik türlerinden oreomisin ve radyoterapi başarılı sonuçlar verir. Akciğerlerde görülen ve ilaç tedavisi ile geçmeyen bazı vakalarda ameliyat gerekebilir.
  Hastalık Yapan Mantarlar.jpg
  Koksidioidomikoz : Hastalığın başlangıcında ateşle birlikte deride morla kırmızı arası bir renkte sertlikler meydana gelir. Hastalık giderek akciğerlere, lenf bezlerine, deriye ve kemiklere oturabilir. Yaygın şekli hayati tehlike yaratır.
  Benzonik asit ve prodigidsin tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilir.

  Madüromikoz : Bu mantar türü genellikle ayaklarda yerleşir apseler ve fistüller yapar. Zamanla şekil bozukluklarına ve yara izlerine sebep olur.
  Tedavisinde potasyum iyodür ve radyoterapi uygulanır. İleri durumlarda hastanın hayatının kurtarılması için ayağı kesmek gerekebilir.

  Blastomikoz : Daha çok yüz, boyun, el ve ayaklarda afetlere sebep olan bir mantar türüdür. Akciğerde yerleşmesi halinde vereme benzer bir hastalık ortaya çıkar. Diğer organlara ve kemiklere de yerleşebilir.Tedavisinde oreomisin, iyottu ilaçlar ve radyoterapi yararlıdır

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hastalıkların pek çoğu mantarlardan kaynaklanmaktadır. Hastalık yapan mantarlara tıpta mikoz adı verilmektedir. Blastomikoz Daha çok yüz ve boyun el ve ayaklarda hastalıklara sebep olmaktadır. bu hastalık akciğerlerde vereme neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisinde iyotlu ilaçlar kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


hastalık yapan mantarların özellikleri nelerdir,  mantarların özellikleri nelerdir