+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda insan gövdesinin görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  insan gövdesinin görevleri nelerdir
  insan gövdesinin görevlerini anlatan bir yazı paylaşmanızı istiyorum. İnsanın gövdesinin ne gibi görevleri vardır bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? İnsan gövdesinin görevleri nelerdir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  insan gövdesinin görevleri nelerdir

  insan gövdesinin görevleri hakkında bilgi

  İnsan gövdesinin vücudunun görevleri değişik şekillerde ve organına göre değişmektedir.

  Hücre ve Dokular

  Tek hücreli hayvan cinsinden olan canlıların dışında diğer tüm hayvan ve insan organizması çok sayıdaki hücrelerin birleşme*sinden oluşur.
  Aynı yapı ve çalışma gücündeki hücreler, hücre gruplarını oluştururlar ki, biz bunlara doku adını veriyoruz. Ara hücre maddeleri birbirlerini doğrudan sınırlayan hücreler arasında*ki boşluğu doldururlar. Bunlar koruyucu dokular arasında çok kuvvetli oluşumlardır. Ara hücre maddesi, hücreleri ve kan da*marlarını birbirine bağlar ve bunlar arasındaki madde alışve*rişini sağlar. Su toplama, romatizma, alerji gibi bazı hastalıklar hücre zarı arasındaki maddelerde oluşurlar.

  Hücre Kök, Hücre Nedir, Hücre Çeşitleri

  Her hücrede bir çekirdek ve hücre gövdesi bulunur. İnsan hüc*relerinin en büyüklerinden olan yumurta hücresi, 0,06-0,25 mm. çapında olup gözle görülebilen büyüklüktedir. Uzun süre bü*tün hastalıklara hücrelerdeki değişikliklerin neden olduğu sa*nılmaktaydı. Daha sonra bu görüş, tek yanlı bir sınırlandırma olarak nitelendirildi. Çünkü, öyle hastalıklar vardır ki, hücre*lerde herhangi bir değişim olmadığı halde, yalnızca belirli or*ganlardaki işlev bozuklukları bu hastalıkları yaratma nedeni olabilmektedir.

  Hücrenin Görevleri; Organizmada hücreler sürekli olarak ölürler ve bölünme yoluyla ölü hücrelerin yerlerini yeni hücreler alırlar. Canlı maddelerin gelişmesi, hücrelerin bölünmeleriyle sağlanır. Sı*cak, hücre bölünmesini artıran, soğuk ise bölünmeyi azaltan etkenlerdir. Sinir hücreleri gibi çok gelişmiş hücreler bölün*me yoluyla çoğalırlar. Hücre gövdesi yumuşak, sıvımsı bir mad*de olan protoplazma ile kaplıdır. Protoplazmada protein, yağ tanecikleri, tuz ve su vardır. Hücrenin bir de çekirdeği vardır. Hücre çekirdeği şu maddeleri kapsar:

  1. Çekirdek zarı: Çekirdeği hücreden ayıran bir kılıftır.
  2. Çekirdek sıvısı: Saydam görünümde olan bu sıvı çekir*değin temel maddesini oluşturur.
  3. Boyanabilen ve boyanmayan iskelet yapı.
  4. Çekirdek maddeleri: Bu maddenin değiştirici özelliğe sahip olduğu sanılmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnsanın gövdesi üç bölümden oluşmaktadır. İnsanın gövdesi kolları ve ayakları bir bölüm başı bir bölüm ve gövdesi bir bölümdür. İnsan başı yönetici konumundadır. İnsan beyni yapılacak her şey için komut verir kollar ve ayaklar hareket etmeyi sağlarken vücutta hormon salgılayarak vücudun yaşamını sağlar.
+ Yorum Gönder


gövdenin görevleri,  insan gövdesinin görevleri,  insan gövdenin görevleri nelerdir