+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kalp kasının görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kalp kasının görevleri nelerdir
  kalp kasının görevleri nelerdir özetleyerek anlatabilir misin? Kalp kası ne işe yaramaktadır kalp kasları insan vücudunda hangi görevleri yerine getirmektedir. Kalp kası olmasa insanlar hangi konularda sorun yaşarlar. 2. Asel
  Bayan Üye

  kalp kasının görevleri nelerdir

  Kalp kası hakkında bilgi


  Kaslar olmasaydı insan ne yürüyebilir, ne soluk alabilir, ne yemek yiyebilir, ne de konuşabilirdi. Vücudun iç ve dış tüm hareketlerini sağlayan 600 civarında kas, vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturur.

  Vücudumuzdaki kaslar içinde en küçüğü (3 milimetre) orta kulağımızda, en güçlüsü tabanlarımızda bulunur. En uzun kasımız kalçamızdan dizimize kadar uzanır. En geniş kas sırtımızdadır. Ortalama bir insanın vücudundaki tüm kaslar bir araya gelseydiler yaklaşık 2.000 tonluk bir güç oluşturabilirlerdi.

  Kasların hareketleri her zaman tek yönlüdür. Kas kasılınca kol bükülür ama aynı kas gevşeyince kol eski durumuna gelmez. Bükülen kolun açılabilmesi için başka bir kasın kasılarak kolu itmesi gerekir.

  Kasların çalışması enerji ile ilgilidir. Bu enerji yediğimiz hidrokarbonlardan oluşan glikozdan alınır. Enerjinin açığa çıkması için glikozun, kanın taşıdığı oksijenle birleşmesi gerekir. Oksijen yetersizliği kaslarda yorulmalara yol açar.

  Vücudumuzda, sindirim sistemimizdeki gibi otomatik, istek dışı çalışan kaslara 'düz kas', isteğe bağlı olarak çalışanlara da 'çizgili kas' deniliyor. Vücudumuzda tek bir kastan oluşan hayati bir organımız var. Ömür boyu dinlenmeden, yorulmadan çalışan kalbimiz.

  Kalp kasımız vücudumuzdaki diğer kaslara göre biraz farklıdır. O hiç dinlenmez, yedeği yoktur. O kadar sessiz çalışır ki çalıştığı, merdivenlerden hızla çıkınca, diğer kasların yorulmaya başlamalarından sonra, hızlı ve sesli çalışmasından anlaşılır.

  Kalp kası isteğe bağlı kaslar gibi çizgili olduğu halde istek dışı çalışan özel bir kastır. Birbirleriyle ağ şeklinde birleşen çizgili tellerden meydana gelmiştir. Hücreler birbirleriyle o kadar mükemmel bir ahenk içindedirler ki senkronize şekilde tek bir hücre gibi çalışırlar.

  Kalp kasının kasılması da değişiktir. Bu kastaki küçük lifler diğer kaslara göre daha yavaş kasılırlar. Kalp kasındaki hücrelerin çekirdek yapıları da farklıdır. Çekirdekleri çizgili kas hücrelerinin aksine derinde ve tam merkezdedir.

  Kalp kasının asıl farklılığı ise hücrelerindeki, gıdayı enerjiye çeviren küçük makinelerde (mitochondria) bulunuyor. Bunlar hacim olarak kalp kası hücrelerinin yüzde 30-35'ini oluştururlar. Bu oran diğer iskelet kas hücrelerinde yüzde 1-2'dir. Bu yüksek oran sayesinde, kalp kasının enerji ihtiyacı yorulmaya meydan kalmadan, düzenli ve yeterli olarak sağlanır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kalp kası insanların soluk almalarına ve insanların kalp atışlarına yardımcı olmaktadır. Kalp kası kasılarak insanın rahat nefes almasını sağladığı gibi kalp atışlarını da düzenli olmasını sağlamaktadır. Kalp kası çalışmayan insanlar nefes alamaz koşamaz hatta yemek bile yiyemezler.
+ Yorum Gönder