+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sütçü imam hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sütçü imam hakkında kısa bilgi
  Sütçü imam hakkında kısa bilgi verebilir misin Ayrıca resiminide paylaşırsanız memnun olurum. Sütçü imam kimdir nerede yaşamıştır bana sütçü imam konusunda acil bilgi gerekmektedir bana sütçü imam konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sütçü imam hakkında kısa bilgi

  Sütçü imam hakkında bilgi

  Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam'dır.Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş'ta bağımsızlık mücadelesini başlattı.

  Sütçü imam hakkında kısa bilgi.jpg

  Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi. Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 22 Kasım 1922'de öldü.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sütçü imam kahramanmaraşta yaşamıştır. Sütçü imam maraşta imamlık yaparken sütte sattığı için sütçü imam olarak anılmıştır. Sütçü imamın asıl adı hacı alidir. Sütçü imam Fransız askerlerinin maraştaki kadınları taciz etmesi üzerine fransızlara karşı ayaklanma başlatan kişidir. Sütçü imam göstermiş olduğu başarılardan dolayı ödüllendirilmiş ve adı bugünki maraşta bulunan üniversiteye verilmiştir.
+ Yorum Gönder


sütçü imam kimdir kısa bilgi