+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İstanbul arkeoloji müzesi hakkında bilgi vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstanbul arkeoloji müzesi hakkında bilgi vikipedi
  İstanbul arkeoloji müzesi hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. bunun dışında bana istanbul arkeoloji müzesine gitmek isteyen birinini bu müzeye tam olarak nasıl gidebileceği hakkında bir bilgi verebilir misiniz. ilginiz için teşekkür ederim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İstanbul arkeoloji müzesi hakkında bilgi vikipedi

  İstanbul arkeoloji müzesi hakkında bilgi


  İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana birimden oluşmaktadır. Bu nedenle İstanbul Arkeoloji Müzeleri olarak anılmaktadır.

  İstanbul Arkeoloji Müzesi

  T.C. Kültür Bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Sultanahmet Semti’ndeki Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayı Müzesi‘ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerindedir.

  19. yüzyıl sonlarında ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak kurulan İstanbul Arkeoloji Müzeleri 13 Haziran 1891′de ziyarete açılmıştır. “İlk Türk Müzesi” olarak taşıdığı önemin yanısıra dünyada müze olarak inşa edilmiş az sayıdaki müze binası arasında yer almasıyla da büyük önem ve ayrıcalığa sahiptir. Çeşitli kültüre ait bir milyonu aşkın eseriyle bugün de dünyanın en büyük müzeleri arasındaki seçkin yerini korumaktadır.

  Müze koleksiyonları arasında Balkanlar’dan Afrika’ya, Anadolu ve Mezopotamya’dan Arap Yarımadası’na ve Afganistan’a kadar Osmanlı İmparatorluğu sınırlan içinde yer alan bölgelerden değişik uygarlıklara ait zengin ve çok önemli eserleri barındırmaktadır.
  İstanbul Arkeoloji Müzesi iki ayrı binadan oluşmaktadır ;

  Ana Bina (Eski Bina)  Osman Hamdi Bey tarafından 1981 yılında yapımına başlanmış, 1902 ve 1908 yıllarındaki ilavelerle bugünkü durumuma gelmiştir. Mimarı Alexadre Vallaury’dir. Binanın dış cephesi İskender Lahti ve Ağlayan Kadınlar lahitlerinden esinlenerek yapılmıştır. İstanbul’daki Neoklasik yapıların güzel bir örneğidir.

  İki katlı binanın üst katında küçük boyutlu taş eserler, çanak çömlekler, pişmiş toprak heykelcikler, Hazine Bölümü ve yaklaşık 800.000 sikke, mühür, nişan, madalya ve sikke kalıplarının bulunduğu Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile 70.000 civarında kitabı bulunan kütüphane yer almaktadır.

  Binanın alt kat salonlarında; İskender Lahti, Ağlayan Kadınlar Lahti, Satrap Lahti, Lykia Lahti, Tabnit Lahti gibi Sayda kral mezarlarında bulunan ünlü lahidler sergilenmektedir .

  Lahitler sergilemesinin yanı sıra, önemli antik kent ve bölgelerden gelen heykel ve kabartmaların yer aldığı Antik Çağ heykelciliği sergilemesi de alt katta bulunmaktadır. Bu sergilemede Arkaik Dönemden Bizans Dönemine kadar olan heykel sanatı gelişimi kronolojik sıralama içinde en seçkin örneklerle verilmektedir .

  Ek Bina (Yeni Bina)

  Ana binanın güneydoğu bitişiğinde yer alan ek bina 6 katlıdır. Zemin altındaki iki katta depolar yer almaktadır.

  Binanın dört katı ise sergileme salonu olarak düzenlenmiştir. Binanın 1. katında “Çağlarboyu İstanbul“, 2. katında “Çağlarboyu Anadolu ve Troia” ile en üst katta “Anadolu’nun Çevre Kültürleri; Kıbrıs, Suriye – Filistin” sergileme salonları bulunmaktadır. Ek binanın giriş katında ise Çocuk Müzesi ile mimari eserler sergilemesi yeralmaktadır. Ağustos 1998′de ziyarete açılan Thrakia-Bithynia ve Bizans sergileme salonu “İstanbul‘un Çevre Kültürleri” adı altında giriş katının hemen altındaki kotta gezilebilmektedir.

  Müze 100. kuruluş yıldönümü olan 1991 yılında alt kat salonlarında yapılan yeni düzenleme ve ek bina sergilemesi ile Avrupa Konseyi Müze Ödülü‘nü almıştır .

  Eski Şark Eserleri Müzesi

  1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Sanayi-i Nefise (Güzel Sanatlar Okulu) olarak yaptırılan bina 1917-1919 ve 1932-1935 yılları arasında yapılan çalışmalarla müze olarak düzenlenmiştir. 1963 yılında ziyarete kapatılmış olan bina, 1974 yılında iç mekanları değiştirilip yeni bir sergileme ile tekrar ziyarete açılmıştır.

  İki katlı binanın üst katında Anadolu, Mezopotamya, Mısır ve Arap eserleri sergilenmektedir. Akad Kralı Naramsin’in steli, Kadeş Antlaşması ve Zincirli heykeli müzenin ünik eserleri arasında yer almaktadır .

  Bu müzede ayrıca 75.000 çivi yazılı belgenin korunduğu “Tablet Arşivi” bulunmaktadır.

  Çinili Köşk Müzesi

  Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 tarihinde yaptırılan köşk İstanbul‘daki en eski Osmanlı sivil mimarlık örneklerinden birisidir. l875-1891 yılları arasında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak kullanılmıştır. l953 yılında Türk ve İslam eserlerinin sergilendiği Fatih Müzesi adı altında ziyarete açılmış, 1981 yılında konumu nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri‘ne devredilmiştir.

  Köşkün giriş cephesi tek, arka tarafı ise iki katlıdır. Girişte 14 sütunlu mermer bir revak vardır. Giriş eyvanı mozaik çinilerle süslüdür. 6 oda ve bir orta salondan oluşan köşkte Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait çeşitli çini ve seramikler sergilenmektedir. Müze ve depolarında yaklaşık 2000 eser bulunmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İstanbul arkeoloji müzesi bilindiği gibi dünyanın ne büyük müzeleinden biri olma özelliğine sahip olan bir müzedir. bunun dışında bilindiği gibi bu müzede bir çok farklı kültüre ait tarihi eserler yer almaktadır bu yüzden önemli bir müzedir.
+ Yorum Gönder


arkeoloji müzesi nedir vikipedi