+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İrade-i milliye hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İrade-i milliye hakkında bilgi
  İrade-i milliye nedir hakkında kısaca bilgi istiyorum. bunun dışında bana İrade-i milliyenin hangi nedenden ve nerede ayrıca tam olarak kaç yılında başladığı hakkında da bilgi verebilir misiniz. ama lütfen bana kısa kısa bilgiler verin. 2. Asel
  Bayan Üye

  İrade-i milliye hakkında bilgi

  İrade-i milliye hakkında

  İrade-i Milliye, Mustafa Kemal Paşa tarafından Temsil Kurulu adına yayın yapmak için kurdurulan ilk Millî Mücadele gazetesidir. İrade-i Milliye 14 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresi'nde alınan kararla çıkarıldı.

  Milli mücadele yıllarında türk halkını örgütlemek,kamuoyu oluşturmak,Türk ve dünya kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla İrade-i Milliye Gazetesini kurmuştur. İlk sayıda, gazetenin yayınlanmasından 10 gün önce toplanan Sivas Kongresi'nde Mustafa Kemal Paşa'nın Kongreyi açış nutku, ile Padişah'a, Sadrazam'a ve İtilaf devletlerine çekilen ariza ve muhtıralar yer almaktadır.

  Atatürk'ün İrade-i Milliye'yi çıkarma sebebi: Millî hareketin halka ve dünyaya duyurulması ve savaş eşiğindeki Türkiye'yi bilgilendirerek savaşa yönlendirmesidir.

  Atatürk İrade-i Milliye gazetesine benim gazetem diye hitap etmiştir.

  Sivas Kongresi toplanmadan önceki günlerde gelen delegeler, millî ülkü ve hareketlerin geniş ve sürekli bir biçimde yayımlanması için bir gazetenin çıkarılması gereği üzerinde durmuşlardı. İsmail Fazıl Paşanın önerisi ile çıkarılacak gazetenin adı İrade-i Milliye oldu.

  11 Eylül Perşembe günkü oturumda basın konusu ele alındı ve haftada iki gün olmak üzere “İrade-i Milliye” adıyla bir gazetenin çıkarılmasına karar verildi. Gazete yönetiminin politik kuruluşla ilgisi bulunmayan birine verilmesi istendi. Bu kişiyi bulma görevi ise Rasim (Başara) Beye verildi. O da Sivas Lisesi’nin çalışkan öğrencilerinden biri olarak tanıdığı, yirmi iki yaşındaki Demircizade Selahattin’i (Ulusalerk) bu işe uygun gördü. Selahattin, görevi sevinçle kabul etti. Dilekçe ile Valiliğe başvurarak gazetenin çıkarma yetkisini aldı ve Sorumlu Müdürü oldu.

  Alıntı:İrade-i Milliye: Ulusal Mücadelenin İlk Resmi Yayın Organı. İstanbul: TÜSTAV.

  Gazete İl Basımevinde basıldı. İlk sayısı 14 Eylül günü çıkan gazetenin çıkış sebebi, yine bu sayıda “ Millî hareketin halka ve dünyaya duyurulması ” olarak belirtiliyordu.

  İrade-i Milliye Gazetesinin özellikle ilk beş sayısındaki yazılar, bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından kaleme alınmıştır. Temsil Kurulu’nun Sivas’ta bulunduğu süre içinde 19 sayı yayımlandı.

  İlk sayısının sürümü tahmin edilemedi. Bin adet basıldı. Aşırı talep üzerine baskı sayısı artırıldı. Gazete basıldığı günlerde geçmiş baskıları yirmi kuruş yerine, iki yüz kuruşa dahi arayanlar vardı. Özellikle İstanbul’dan büyük bir istek vardı.


  İrade-i Milliye Gazetesi Neden Çıkarıldı

  Millî hareketin halka ve dünyaya duyurulması ve savaş eşiğindeki Türkiye'yi bilgilendirerek savaşa yönlendirmesidir.


  İrade-i Milliye Gazetesi Ne Zaman Kuruldu

  İrade-i Milliye 14 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresi'nde alınan kararla çıkarıldı.
  Referans: Atatürk'ün İletişime Verdiği Önem
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İrade-i Milliye bilindiği gibi 1919 yılında itilaf devletlerinin işgalleri nedeni ile anadolu da başlayan bir kurtuluş hareketidir. İrade-i Milliyenin bilindiği gibi ilk yaygın organı sivata çıkarılmış olan bir gazetedir.
+ Yorum Gönder