+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Regaip kandili hakkında bilgi diyanet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Regaip kandili hakkında bilgi diyanet
  Regaip kandili hakkında kısaca bilgi vermenizi istiyorum regaib kandili hangi gün kutlanır Regaip kandilinde insanların nasıl ibadet etmeleri gerekir. Regaip kandilinin adı nasıl verilmiştir bana regaip kandili konusunda acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Regaip kandili hakkında

  Regaip Kandili veya Regâib Kandili, Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece. Kökü "arzulamak, meyletmek" anlamlarına gelen regâib sözcüğü Kur'an'da geçmez. İslam kültüründe diğer kandiller gibi önemli bir yeri olan bu gecede İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın on iki rekat namaz kıldığına ilişkin çeşitli rivayetler vardır.

  Regaip Kandili doğrudan Kur'an-ı Kerim kaynaklı olmasa da dinî kültürde zamanla büyük kutlamalarla kutlanmaya başlanmış ve kendisine burada önemli bir yer edinmiştir. Klasik dinî kültürün yanı sıra tasavvuf geleneği ve kültüründe de bu kandil diğer kandiller gibi önemli bir yere sahiptir ve büyük kutlamalarla kutlanır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Regaip kandili Hicri takvime göre Recep ayının ilk cuma günü olarak kutlanmaktadır. Regaip adı melekler tarafından verilmiştir. Regaip arzulamak istemek anlamında kullanılmaktadır. Regaip kandilinde peygamberimizin 12 rekat namaz kıldığından söz edilmektedir. Regaip kandilinde 12 rekat namaz kılamazsanız da en azın dan bir günlük kaza yada nafile namazı kılabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


regaip kandili hakkında bilgi diyanet,  regaip kandili hakkında bilgi