+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sedat simavi karikatür hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sedat simavi karikatür hakkında bilgi
  Sedat simavi karikatür hakkında bilgi vermenizi istiyorum 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Sedat simavi karikatür hakkında bilgi hakkında bilgi

  Ankara’nın Koyunu, Sonra Çıkar Oyunu." (çizen: Sedat Simavi). Güleryüz dergisi "Zafer ve Galibiyet Nüsha-i Fevkaledesi" Ekim 1922, İzmir'in kurtuluşunun hemen ardından yayımlanmış.
  İlgili başlıklar  Hürriyet Gazetesi
  Gazeteci
  Gazete
  Basın Yayın
  Türkiye
  Tüm sitede araştır
  ??

  Sedat Simavi Hürriyet Gazetesinin kurucusu
  Sedat Simavi ( 1896-1896 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.1953) 1953 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.İstanbul'da doğdu. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey'di. Anne tarafından dedesi eski sadrazamlardan Saffet Paşa'dır. Orta ve lise tahsilini Kadıköy'deki Saînt-Joseph Fransız okulu ile Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Galatasaray Lisesi'nde tarih öğretmenliğinde bulundu. Bu kısa hizmetten sonra 1919'da yazı hayatına atıldı. "İnci", "Diken", "Karikatür" gibi mizah dergileri yayınladı. Kendisi de karikatür yapıyordu. Sonraları dergilerinin yönetimiyle uğraştı.

  Sedat Simavi devrinin en ünlü haftalık dergisi olan "Yedi Gün"ü çıkarmış, böylece Türk basın hayatına mecmuacılıkta büyük yenilikler getirmiştir. İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.1948'de de 1948 yılında meydana gelen olaylar.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Hürriyet gazetesini kurarak, basın hayatında ileri bir hamle sağladı. Hayatının sonuna kadar da gazeteci olarak "Hürriyet"te başmakaleler yazdı. Sedat Simavi'nin gazetecilik dışında da çeşitli eserleri vardır: "Fuji - Yama" adıyla bir roman, "Ceza" ve "Hürriyet Apartmanı" adıyla 2 piyes yazmıştır. "Hürriyet Apartmanı" Hürriyet, 1948'de Sedat Simavi tarafından kurulmuş olan ve şu anda Doğan Grubu'na bağlı olarak yayım yapan günlük gazetedir.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.1945'te filme de çekilmiş, Talat Artemel başrolünü oynamıştır.
+ Yorum Gönder