+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kuşlar hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuşlar hakkında bilgi
  Kuşlar hakkında kısaca bilgi vermenizi istiyorum. Kuşlar hakkında bana acil bilgi gerekmektedir kuşlar nasıl hayvanlardır nasıl yerlerde yaşar ve nasıl çoğalırlar bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Kuşlar hakkında bilgi

  Kuşlar hakkında genel bilgi

  Kuşlar (Latince: Aves), tüylü, kanatlı, sıcakkanlı, yumurta ile üreyen, omurgalı hayvanlar.

  Yaklaşık 10.000 civarında yaşayan türüyle en kalabalık tetrapod omurgalıları oluştururlar. Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm ekosistemlerde yaşarlar. Boyutları arı sinek kuşunda 5 cm ile deve kuşunda 2,7 m'ye kadar değişir. Bulunan fosillere göre kuşlar, yaklaşık 150-200 milyon yıl önce, Jura Devri'nde dinozorlardan gelmektedir. Bilinen ilk kuş Jura Devri'nin sonlarında yaklaşık 155-150 milyon yıl önce yaşamış olan Archaeopteryx 'tir.

  Kuşlar, diğer canlı alemlerinden farklı olarak bazı özelliklere sahiptir. İlk sabit sıcaklıklı canlılar olma özelliğini taşırlar. Belirgin özellik olarak, üyelerinin tümü, diğer hiçbir hayvan grubunda görülmeyen tüylerle kaplıdır. Ön üyeleri kanatlara dönüşmüştür ve arka üyelerdeki kemikler intertarsal eklem oluşturacak şekilde dizilmiştir. Trake ve bronşlarının bulunduğu yerde çok gelişmiş bir ses kutuları vardır. Sert kabuklu yumurta bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Embriyo, yumurta kabuğu ve amniyon zarı ile çevrilidir. Kuşların tam işlev gören, karmaşık ve gelişmiş, büyük ve küçük dolaşım sistemleri vardır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kuşlar kanatlı, uçabilen, sıcakkanlı yumurta ile çoğalan hayvanlardır. Dünyada yaklaşık 10.000 civarında kuş türü bulunmaktadır. Kuşların boyutları 5 cm den 2.5 metreye kadar değişmektedir. Her kuş türü diğer kuş türlerinden farklı tüylere ve yapılara sahiptir.
+ Yorum Gönder


kuşlar hakkında bilgi