+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Gül çiçeği hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gül çiçeği hakkında bilgiler
  Gül çiçeği hakkında bilgiler Gül :
  Gülden gülyağı ve gülsuyu elde edilir. Gülyağı kozmetik ve parfümeride
  kullanılır.Gülyağının antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır. Boğaz ve bademcik
  ltihaplarını giderir. Göz kanlanmaları ve göz nezlesinde etkilidir. Dâhilen ise hafif
  müshil etkilidir. Gülsuyu ve gül reçelleri halk arasında yaygın olarak kullanılır. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gül çiçeği hakkında bilgiler


  Bütün çiçek çeşitlerinden gülün yeri bir başkadır. Kokusuyla görüntüsüyle insanları büyüleyen bu çiçek çeşidi ilk aşkların başlangıcında bile kullanılır. Gül o kadar muntazam bir çiçektir ki kişiler arasındaki sevginin sembolü olmaya hep devam etmiştir.Bu konuda birde faydalarını öğrenmek isterseniz buyurun devam edelim.

  Gül yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen gül çayı; vücudu toksinlerden arındırır, insanı rahatlatır ve ferahlatır. Stresi ve vücudun gerginliğini alır.Terlemeye karşı etkilidir. Gül çayı ayrıca, bağırsakları rahatlatır ve bulantıyı keser. Gül yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen karışımla göze banyo yaptırılırsa göz kanlanmasını ve göz nezlesini giderir. Gargara yapılırsa ağız yaralarına ve diş ağrılarına faydalıdır. Gül yağı ve gül suyu cildi gerginleştirir ve canlılık verir. Hafif müshil etkisine de sahiptir.
  Yaygın olarak gül suyu ve gül yağı şeklinde kullanılır. Kozmetik sanayide kullanılır. Reçel olarak yenildiğinde mideyi kuvvetlendirir. Gül suyu cildi güzelleşterir. Gül suyuna batırılmış bez alna konulursa baş ağrısını giderir. Taze gül yapraklarının badem yağına batırılıp bir süre bekletilmesi ile elde edilen Gül yağı, göz çevresindeki kırışıklıklara, yarım saati aşmadan, uygulanıp temizlenirse faydalıdır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gül çiçeği bilindiği gibi pek çok farklı türü ve rengi olan bir bitkidir. bu bitki bilindiği gibi hem koku yapımında kullanılmaktadır hem de bu bitki reçel yapımın da da kullanılmaktadır. bunun dışında bilindiği gibi en çok sevilen gül rengi kırmızı olandır.
+ Yorum Gönder


gül çiçeği hakkında bilgi,  gül çiçeği hakkında bilgiler