+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Oktay sinanoğlu hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oktay sinanoğlu hakkında bilgiler
  Oktay sinanoğlu hakkında bilgiler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Oktay sinanoğlu hakkında bilgiler


  Oktay sinanoğlu hakkında bilgiler

  Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. TED tarafından Amerika'ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957'de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT'den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961'de hem Harward, hem de Yale'de kendisinin yeni Kuantum Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı.

  1962 yılında Batının son 300 yıldaki en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye'de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. 1964'de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne, Yale Üniversitesine atandı. Dunyada yeni kurulmaya baslayan MOLEKULER BIYOLOJI dalinin ilk birkac profesorunden biri oldu. (Watson ve Crick sarmal modelindeki DNA sarmalinin cozelti icinde o halde nasil durdugunu kesfeden adam - solvofobik kuvvet) 1973'te Almanya'nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu.

  Iki defa Nobel' e aday gosterildi. Defalarca Nobel Akademisinin istegi uzerine Nobel' e adaylar gosterdi. Dunyanin sayisiz yerinde sayisiz buluslari ve teoremleri ile ilgili sayisiz konferans verdi.

  Su anda 68 yasinda 26 yasindan beri devam ettigi Yale Universitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak uzere iki kursude profesor ve son 8 senedir gorev yaptigi Yildiz Teknik Universitesinde ise Kimya dalinda olmak uzere bir kursude Profesor olarak gorevini surduruyor.
 3. Ziyaretçi
  oktay sinanoğlu hayatını bilimle sürdürmüş bilimi çok sevmiştir allah hepimizi onun gibi zeki bir insan etsin amin
+ Yorum Gönder


oktay sinanoğlu hakkında kısa bilgi,  oktay sinanoğlu kimdir kısaca bilgi,  oktay sinanoğlu kısa bilgi,  oktay sinanoğlu ile ilgili kısa bilgiler,  oktay sinanoğlu hakkında çok kısa bilgi,  oktay sinanoğlu kimdir kısa bilgi