+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Oktay sinanoğlu hayatı hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oktay sinanoğlu hayatı hakkında bilgiler
  Oktay sinanoğlu hayatı hakkında bilgiler verebilir misiniz. mesela Oktay sinanoğlu tam olarak kaç yılında ve nerede dünyaya gelmiştir. bunun dışında Oktay sinanoğlu ne gibi işler ile meşguldür ve son olarak Oktay sinanoğlunun yaptığı en önemli şey nedir. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Oktay sinanoğlu hayatı hakkında bilgiler


  1935'te doğan Sinanoğlu, 1953'te Atatürk tarafından 1928 yılında kurulmuş TED Yenişehir Lisesini burslu olarak okudu ve birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla kimya mühendisliği okumak üzere ABD'ye gitti. 1928 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

  1956 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  1957'de Massachusetts Institute of Technology ' yi ( MIT ) 8 ayda birincilikle bitirerek Yüksek kimya Mühendisi oldu. 1960'ta Yale Üniversitesinde "asistant professor" (yardımcı doçent ) olarak çalışmaya başladı.

  26 yaşında iken atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile "associate professor" (doçent) ve 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırdı ve "full professor" ( profesör ) ünvanını aldı. Bu ünvan ile modern üniversite tarihinin ve Yale Üniversitesi tarihinin en genç profesörü oldu.

  1964'te ODTÜ'ye danışman profesör oldu. Yale Üniversitesinde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. Dünyada yeni kurulmaya başlayan Moleküler Biyoloji dalının ilk birkaç profesöründen biri oldu. (Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalının çözelti içinde o halde nasıl durduğunu keşfeden adam - solvofobik kuvvet ) Amerikan Ulusal bilimler akademisine Üye olarak seçildi. Buraya seçilen ilk ve tek Türk oldu.

  İki defa Nobel' e aday gösterildi. Defalarca Nobel Akademisinin isteği üzerine Nobel'e adaylar gösterdi. Dünyanın sayısız yerinde sayısız buluşları ve teoremleri ile ilgili sayısız konferans verdi.

  26 yaşından beri devam ettiği Yale Üniversitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak üzere iki kürsüde profesör ve son 7 senedir görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesinde ise Kimya dalında olmak üzere bir kürsüde Profesör olarak görevini sürdürüyor. 1957 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oktay sinanoğlu bilindiği gibi türkiyenin başarılı ve de çok da tanınan biyologlarından biridir. bunun dışında Oktay sinanoğlu ayrıca kuantum kimyacısı olarak da bilinen biridir. bunun dışında Oktay sinanoğlu bilindiği gibi türk asıllıdır ancak italyada dünyaya gelmiştir.
+ Yorum Gönder