+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Peygamberimizin ayak izi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamberimizin ayak izi hakkında bilgi
  Peygamberimizin ayak izi hakkında kısaca bilgi verirseniz memnun olurum.Peygamberimizin ayak izi nerededir. Peygamberimizin ayak izi konusunda bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Peygamberimizin ayak izi hakkında bilgi hakkında bilgi  Peygamber efendimizin ayak izinin İslam literatüründeki ismi Nakş-ı Kadem-i Şeriftir. Kademi Şerif Peygamber Efendimiz (sav)'den günümüze kadar ulaşan mukaddes emanetlerden olan taş ve tuğla zemin üzerinde bulunan ayak izleridir.

  Efendimizin ayak izinin oluşumu şöyle tarif edilmektedir:

  "Peygamber efendimizin bir mucizesi de yumuşak maddelere mesela kuma bastığı zaman ayak izlerinin belli olmaması fakat, taşa, sert maddelere bastığında izlerin çıkması idi. Mübarek ayağının bastığı ve iz bıraktığı bazı taş ve mermerler bir yadigar olarak asırlarca saklanmış elden ele emanet edilerek bereketlenilmiştir. Özellikle Müslüman devlet adamları, padişahlar bu kıymetli yadigarları önemli yerlerde özel muhafaza altına alarak, saklayıp, ziyaret etmişler ve ettirmişlerdir."
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Peygamberimizin ayak izinin adı nakşi kademi şeriftir. Kademi şerif peygamberimizin tuğla ve taş üzerinde bulunan ayak izidir. Peygamberimizin ayak izi kutsal emanettir. Peygamberimizin ayak izi şöyle ortaya çıkmıştır peygamberimiz yumuşak olan toprağa vb şeylere bastığında ayak izi çıkmaz sert olan taş vb maddelere bastığında ise ayak izi çıkmaktadır.
+ Yorum Gönder