+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Arılar hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arılar hakkında genel bilgi
  Arılar hakkında genel bilgi veriniz Lütfen kısaca özetleyerek paylaşmanızı istiyorum. Arılar nasıl çoğalıyorlar arılar bal yapmak için ne kadar çalışmaları gerekiyor Arıların türleri ve yaşam şekilleri konusunda bana acil billgi verebilir misiniz. Umarım bana bilgi vererek yardımcı olursunuz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Arılar hakkında genel bilgi


  Yirmi bin türden oluşan geniş bir familyaya sahip olan arılar, hayvanlar dünyasındaki en çarpıcı mühendislik ve mimarlık bilgisine sahip, sosyal hayatları ile diğer pek çok canlıdan ayrılan, aralarındaki iletişim ile kendilerini inceleyen bilim adamlarını hayretler içinde bırakan canlılardır.


  •Bal Arıları 1,2 cm uzunluğundadır. Baş ve göğüs bölümü az çok kıllıdır ve genellikle sarı tonlardaki rengi soydan soya değişir. İki büyük bileşik göz ve üç basit göz, başın tepesinde yer alır. Koku alıcı iki duyarlı anten de keskin görme duyusuna yardımcı olur.
  • Bal arıları toplu halde yaşayan canlılardır ve kovanda yaşamın devamlılığını sağlamak için hep birlikte çalışırlar. Bir kovanda işçi arılar, ana arı ve erkek arılar bulunur.
  •İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenmişlerdir ve büyüdükleri hücreden çıktıkları andan itibaren gelişimleri ile orantılı olarak kovan içindeki görevleri de değişir. İşçi arılar yaşamları boyunca kovan içindeki her türlü işle ilgilenmiş olurlar.


  İlk üç günleri kovan temizleyicisi olarak geçer. Kraliçe ve işçi arıların iğnesi olduğu halde bal yapmayan erkek arılar iğnesizdir. Erkek arıların spermini vücudundaki sperm kesesinde depolayan kraliçe arının petek gözlerine yumurtalarını bırakırken bu spermlerle döllenen yumurtalarının gelişmesiyle dişi arılar, az sayıda da olsa döllenmeden düşen yumurtalarından ise erkek arılar oluşur. Kraliçe arı larva halinden itibaren işçi arıların tükürük bezlerince salgılanan arısütüyle beslenerek anaarı haline gelir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Arıların 21000 türü vardır. Arılar en iyi mühendis ve mimardırlar. Arılar kendi aralarında iletişim kuran canlılardır. Arılar sarı ve siyah renklidirler arıların göğüs kısmı tüylüdür. Bal arıları toplu olarak yaşarlar. Beraberliği sağlamak için beraber çalışırlar. Arılar yumurta ile çoğalırlar arıları sadece kraliçe arı yumurtlamaktadır. Kraliçe arı tek bir sefer çiftleşir ve bu çiftleşme ile birden çok yumurtlar. İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenirler.
+ Yorum Gönder