+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Canlılarda klonlama hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canlılarda klonlama hakkında bilgi
  Canlılarda klonlama hakkında bilgi verebilir misiniz? Canlılar nasıl klonlanır klonlanan insanlar var mıdır yada başka canlılar mı klonlanıyor bana klonlama konusunda acil bilgi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Canlılarda klonlama hakkında bilgiler


  Canlılarda klonlama işlemi deneysel olsada yavaş yavaş başladı. Bu kapsamda dünya’da ve ülkemizde çeşitli klon hayvanlar üretildi. İleride bu teknoloji ile canlılık daha iyi anlaşılacak. Bu kapsamda sizlere klonlama hakkında daha kapsamlı bilgi vereceğiz.

  KLONLAMA (KOPYALAMA)

  Kopyalama konusunu açıklamadan önce bazı terimlerin en anlama geldiğini belirtelim.

  Kromozom : Kromozomlar, genetik materyalin (DNA) ‘ nın yardımcı proteinlerle birlikte dönümler yapıp katlanmasıyla ve kısalmasıyla oluşan yoğunlaşmış yapılardır.
  Somatik hücre : İnsanın veya başka bir canlının eşey hücreleri (üreme) dışındaki tüm hücrelere somatik hücre denir.Örneğin deri hücresi, karaciğer hücresi, kas hücresi gibi.Bu hücrelerin taşıdıkları kromozom sayısı 2n ile gösterilir.
  Eşey hücresi : Eşey hücreleri, bir canlının dişi ve erkek bireyleri tarafından üretilen ve ” n ” sayıda kromozom taşıyan üreme hücreleridir.Erkek canlı tarafından üretilen eşey hücresi ” Sperm “, dişi canlının tarafından üretilen eşey hücresine ise ” Yumurta ” adı verilir.

  Örnek olarak insanın somatik hücrelerinde daima 46 tane kromozom bulunur.Ve bu 46 kromozom 2n harfiyle gösterilir.Tabii kromozom sayıları canlıdan canlıya değişmektedir.Mesela sığır somatik hücrelerindeki kromozom sayısı 60, farede 40, kurbağada 26 dır.Sayısı ne olursa olsun eğer kromozomlar somatik bir hücreye ait ise 2n harfiyle gösterilir.

  Canlının eşey hücrelerinde ise kromozom sayısı somatik hücrelerindekinin yarısı kadardır ve n harfiyle gösterilir.İnsanın somatik hücrelerinde 46 kromozom, eşey hücrelerinde ise yarısı sayıda yani 23 tane kromozom bulunur.Dişi ve erkek eşey hücreleri birleştiği zaman (buna döllenme denir) meydana gelecek yavrunun kromozom sayıları yine 46 olacaktır.

  Bir yavru anne ve babasına genetik materyal düzeyinde hiçbir zaman benzemez.Çünki anne birey, eşey hücrelerini (yumurta) meydana getirirken bu eşey hücrelerine kendi DNA sının yarısını nakleder.Aynı şekilde erkek bireyde eşey hücrelerini meydana getirirken (sperm) somatik hücrelerindeki DNA nın yarı miktarını eşey hücrelerine nakleder.Dolayısıyla dünyaya gelecek yavrunun DNA sı ne annenin nede babanın DNA sının aynısıdır.Yavrunun DNA sı anne ve babasının DNA larının karışımı olduğu için bazı karakterleri annesine bazı karakterleride babasına benzer. Alttaki şekilde, n sayıda kromozom taşıyan dişi ve erkek eşey hücreleri rakam ve harflerle gösterilmiştir.

  Dişi ve erkek eşey hücrelerinden her hangi ikisi birbiriyle birleştiği takdirde meydana gelecek yavru anneye de babaya da benzemez.

  Dişinin somatik hücrelerinde ” 1 – 2 ” genlerini taşıdığını varsayarsak, dişinin ” 1 ” genetik yapılı eşey hücresiyle erkeğin herhangi bir eşey hücresinin birleşmesi halinde meydana gelecek yavrunun DNA sı ya ” 1 – A ” olacak yada ” 1 – B ” olacaktır.

  Aynı şekilde dişinin ” 2 ” genetik yapılı diğer eşey hücresinin erkeğin herhangi bir eşey hücresi ile birleşmesi halinde, meydana gelecek yavru erkeğe de dişiye de benzemeyecektir.

  Doğadaki çeşitliliğin diğer bir nedeni ise ” Krossing – over ” olayıdır.Krossin – over ‘ da, kromozomlar arasında parça değiş tokuşu yapılarak genetik materyalin çok daha değişik bir yapıya sahip olması sağlanır.Eşey hücreleri, mayoz bölünme ile meydana getirilirken kromozomlar eşey hücrelerine dağıtılmadan önce krossing – over meydana gelir.Krossing – over ‘ da parça değiş tokuşu ise, birbirinin eşi olan iki kormozomun kromatidleri arasında meydana gelir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Canlıları klonlama üzerinde yavaş yavaş çalışmalar başlatılmış ve dünyada ve ülkemizde bazı canlılar klonlandı. Klonlama tekniği ile hayvan üretimi yapılmıştır. Klonlama yani bir diğer deyiş ile kopyalama tekniği ile ilk defa bir koyun klonlandı.
+ Yorum Gönder


canlılarda klonlama hakkında bilgi,  canlılarda klonlama,  canlılardakılonlama,  klonlama hakkında bilgi