+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mars gezegeni hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mars gezegeni hakkında bilgiler
  Mars gezegeni hakkında kısaca bilgi veriniz umarım bana yardımcı olursunuz Mars güneş sisteminde kaçıncı sırada yer alır ve mars gezegeninin büyüklüğü ne kadardır güneşe yakınlık bakımından kaçıncı sıradadır bana Mars gezegeni, konusunda acil bilgi gerekiyor ban abu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Mars gezegeni hakkında bilgiler nelerdir

  Güneş’e uzaklık: 228 milyon km
  Yörüngede dolanma süresi: 687 gün
  Dönme süresi: 24,6 saat
  Ortalama yüzey sıcaklığı: -63 C
  Yarıçap: 3.397 km
  Kütle: 0,107 dünya kütlesi
  Uydu sayısı: 2
  Atmosfer bileşimi: %95,3 karbon dioksit, %2,7 azot, %1,7 argon, %0,3 oksijen ve öteki gazlar.

  Ayrıntılı Bilgi: Dünya’nın yarısı büyüklüğünde olan Mars, Güneş’e yakınlıkta dördüncü gezegen olup bazı bakımlardan Dünya’ya benzer. Mars’ta da mevsimler vardır. Mars günü Dünya gününden yalnızca bir saat uzundur. Ama Güneş’e olan ortalama uzaklığı 227.4 milyon kilometre olduğundan yüzey sıcaklığı ortalama -28 C ‘dir. Ayrıca bir Mars yılı 687 gün sürer. Çıplak gözle Mars parlak, kırmızımsı bir yıldız gibi görünür. Mars’ı yuvarlak bir cisim olarak görmek ve bazı yüzey şekillerini seçebilmek için teleskop kullanmak gerekir. Mars’ın teleskopla ilk gözlemleri 1659 yılında Huygens tarafından yapıldı. 19. Yüzyılda astronomlar, Mars yüzeyinde boyut ve parlaklıkları mevsimlere göre değişen karanlık ve belli belirsiz bölgeler gördüler. Bazı astronomlar bunu Mars yüzeyinde yaşam bulunduğunu kanıtlayan bitki örtüleri olarak yorumladılar. Mars’taki kayalık düzlükleri baştan başa kıvrılıp bükülerek geçen kurumuş nehir yatakları, Mars’ın ikliminin bir zamanlar daha sıcak ve atmosfer basıncının da suyun yüzeyde serbestçe akmasını sağlayacak kadar yüksek olsuğunu gösteriyor. Belki de bilinmeyen bir olay Mars’ın atmosferinin uzaya kaçmasına ve demirce zengin olan toprağın pas rengi almasına neden oldu. Asaph Hall 1877′de Mars’ın iki uydusunu keşfetti . Viking’lerden çekilen fotoğraflar bize daha ayrıntılı bilgi sağladı: 27 x 22 x 28 km boyutlarındaki Phobos, gezegenin yüzeyinden 6000 km yüksekte dolanıyor. Yüzeyinde derin çizgiler bulunan Phobos’un 5 km çapında ve Stickney adı verilen bir krateri var. Yüzeyden 20.000 km yüksekte dolanan Deimos’un boyutları ise 15 x 12 x 10 km. Bunların Güneş sisteminin başka bölgelerine ait oldukları ve Mars’ın kütleçekimine yakalanmış olabilecekleri düşünülüyor.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Mars gezegeni dünyanın yarısı kadar büyüklüktedir. Mars güneşe yakınlık bakımından dördüncü sırada yer alır. Marsta günler dünyadan bir saat kadar daha uzundur. Marsta ortalama sıcaklık -28 derecedir. Marsın yüzeyini seçebilmek için teleskop ile bakmak gerekir. Mars gezegeninin iki uydusu bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder