+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bateri hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bateri hakkında bilgiler
  Bateri hakkında kısaca bilgi paylaşmanızı istiyorum Umarım ödevimde bana yardımcı olursunuz. bunun dışında bana baterini müzik alteleri sınıflarından hangisine ait olduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz. ayrıca baterinin nasıl çalındığı hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bateri hakkında bilgiler  Bateri, Fransızca'dan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritm tutmaya yarar.

  Çoğunluğun düşündüğü gibi bateri (davul) çok hızlı olmaktan ibaret değildir. Denge ve akıcılık gerekir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve üçlemeler, double-stroke vb. gibi teknikler üzerinde alıştırma yapmalısınız. bu müzik aleti müzik kulağı gerektirir fakat müzik kulağınız çok iyi değilse bu enstrümanı notalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. İnanılmaz aksak eserler mevcuttur ve bunun için yukarıdaki şeyler gerekir; müzik kulağı, düzenli alıştırma, denge. bunlardan hiçbiri olmaz ise ve sadece çok hızlıysanız hiçbir işinize yaramaz

  Standart bir bateri, 5 davul ve iki zilden oluşur. Davullar trampet (snare drum), tom1, tom2 (bunlara altolar da denir), floor tom (ya da bass tom tom) ve bas davul(cross ya da kick de denir)dur. Ziller ise hi-hat ve ride dır. standart bir bateriye davul olarak octoban, gong bass ya da bir bas davul daha vs., zil olarak crash, china, splash, raw ya da bell bell vs. ilave edilebilir.

  Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir. değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri, 5a ve 5b dir. bagetler tahta olur, ancak elleri kuvvetlendirmek için demir bagetler de kullanılabilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bateri bilindiği gibi genel olarak benim bildiğim iki çubuk ile çalınan pek çok farklı aletten oluşan bir müzik aletidir. bu müzik aletini çalmak bilindiği gibi insanın sinirlerinin yatıştırması için en güzel yöntemdir. en azından bu benim fikrim.
+ Yorum Gönder


baterinin özellikleri