+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Neşet ertaş hayatı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neşet ertaş hayatı hakkında bilgi
  Neşet ertaş hayatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Neşet Ertaş hangi ilde doğmuştur kaç yılları arasında yaşamıştır neşet ertaş ın hayatı ve eserleri konusunda bana acil bilgi, gerekiyor bana bu konularda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurdum. Şimdiden teşekkürler. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Neşet ertaş hayatı


  Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde doğan, ozan ve Halk Müziği sanatçımızdır Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Hanım’dır.

  İlkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi Babası ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı çalıp türküler söylemeye başladı Etkilendiği tek kişinin babası olduğunu söyleyerek, “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.” derdi.

  Neşet Ertaş, 1950′li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden garip garip ötersin bülbül?” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı Halk tarafından çok beğenilen bu plağı, ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Ankara’ya yerleşti. Burada yaşadığı hastalıklar sebebiyle kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına döndü.

  Ertaş, UNESCO’nun ”Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan ettiği Ertaş, Abdal müzik geleneğinin en önemli temsilcilerindendi

  Neşet Ertaş, TBMM’nin ”Üstün HizmetÖdülü” verdiği Abdal müzik geleneğinin en büyük temsilcilerindendi.

  Kırşehir’in Çiçekdağ ilçesindedoğan ve Kırşehir’in Abdalları’ndan olan Ertaş, keman ve bağlama çalmayı 5-6yaşlarında öğrendi.

  Annesinin vefatından sonra Orta Anadolu Türkmen/Abdal Müziği geleneğininbilinen en güçlü temsilcilerinden biri ve en büyük bozlak ustası babası MuharremErtaş ile yöredeki düğünlerde saz çalıp, türkü söylemeye başlayan Ertaş’ınetkilendiği tek kişi babası Muharrem Ertaş oldu.

  Ertaş, 14 yaşında İstanbul’a giderek babasına ait ”Neden Garip GaripÖtersin Bülbül” türküsünün adını verdiği ilk plağını çıkardı. Çok beğenilen buplağı, diğer plak, kaset ve konserler takip etti.

  ”Hepimiz bu devletin sanatçısıyız”

  İstanbul’da 2 yıl yaşayan Ertaş, daha sonra Ankara’ya yerleşti.Gazinolarda çalışan ozan, sağlık sorunları nedeniyle 1979′da Almanya’ya gitmekzorunda kaldı.

  Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı 23 yıl Almanya’dakalan büyük ozan, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle Türkiye’deki sahnehayatına geri döndü.


  İzmir’e yerleşen ”Bozkırın tezenesi”, Süleyman Demirel’incumhurbaşkanlığı döneminde kendisine sunulan ”Devlet Sanatçısı” unvanını,”Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı banaayrımcılık geliyor” diyerek kabul etmedi.

  Ozana, 2006 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildi. BirleşmişMilletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO da 2010 yılında Ertaş’ı ”Yaşayanİnsan Hazinesi” olarak ilan etti.

  Çok sayıda ünlü onun türkülerini seslendirdi

  Yıllar önce ”Kırşehirli Mahalli Sanatçı” olarak bilinen Neşet Ertaş’ın çok sayıdaki türküsü Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, ZekiMüren başta olmak üzere pek çok ünlü isim tarafından da seslendirildi. Sonyıllarda sağlık sorunları nedeniyle İzmir ve İstanbul’da tedavi gören, çeşitlioperasyonlar geçiren Ertaş, bir süre önce Medical Park İzmir Hastanesi’nekaldırılmıştı.

  69 yaşındaki Ertaş’ı tedavisi süresince eşi Seyhan, çocukları Döne, Cananve Hüseyin Ertaş yalnız bırakmadı.


  Eserleri:

  1988–Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
  1988–Kendim Ettim Kendim Buldum
  1988–Kibar Kız
  1989–Hapishanelere Güneş Doğmuyor
  1989–Sazlı Sözlü Oyun Havaları
  1990–Gel Gayri Gel
  1992–Türküler Yolcu
  1992–Gitme Leylam
  1993–Kova Kova İndirdiler Yazıya
  1995–Seçmeler 2
  1995–Seçmeler 3
  1995–Seher Vakti
  1995–Altın Ezgiler 3
  1997–Benim Yurdum
  1998–Gönül Yarası
  1999–Zülüf Dökülmüş Yüze
  1999–Gönül Dağı
  1999–Mühür Gözlüm
  1999–Zahidem

  Şarkıları

  Acem Kızı

  Açma Zülüflerin

  Ağla Sazım

  Ahu Gözlerini Sevdiğim Dilber

  Al Yanak Allanıyor

  Anam Ağlar

  Aşkın Beni Deleyledi

  Ay Gibi Yüzler Sende

  Ayva Turunç Narım Var

  Bağa Gel Bostana Gel

  Çiçek Dağı

  Çiçekler Ekiliyor

  Dağlar Başı Karlı Olur

  Dane Dane Benleri Var

  Derde Düştüm Dermanını Aradım

  Evvelim Sen Oldun

  Garibin Dünyada Yüzü Gülemez

  Gel Yanıma Gel
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Neşet Ertaş kırşehirde doğmuştur. Babası saz sanartçısıdır. Neşet ertaş daha okula başlamadan hem keman çalmayı hemde saz ve bağlama çalmaya başlamıştır. Neşet ertaş ilk plağını 1957 yılında istanbula giderek çıkarmıştır. Neşet ertaş 1938 yılında doğmuş 2012 yılında vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder