+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hansel ve gratel hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hansel ve gratel hakkında bilgi
  Hansel ve gratel hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. bunun dışında bana hansel ve gratelin yazarının kim olduğunu ve bu hikayenin kısaca özetini verebilir misiniz. son olarak bana hansel ve gratelin karakterleri hakkında da bilgi verebilir misini. 2. Asel
  Bayan Üye

  Hansel ve gratel hakkında genel bilgi

  Hansel ve Gretel (Almanca: Hänsel und Gretel), Grimm Kardeşler ve onlardan da önce Giambattista Basile tarafından uyarlanan bir masal. Alman kökenli olduğu öne sürülür.

  Grimm Kardeşler'in öyküsü, 19. yüzyıl orta sınıf okurları için hoş bir fabl olarak kaleme alınmıştı. Ancak hikâyenin özgün hali, büyük ihtimalle ortaçağ hayatının zorluklarına karşı bir nasihatti. Açlık, savaş, salgın hastalıklar ve diğer sebeplerle çocukları ormanda bırakmak, özellikle geç ortaçağ dönemindeki kriz sırasında bilinen bir uygulamaydı. Pek çok eleştirmen, mesela Jack Zipes ve Maria Tatar, masalın açlık nedeniyle meydana gelen gerçek terk edilme vakalarından esinlenerek ortaya çıktığını öne sürdüler.. Masalda açıkça verilen mesaj, yabancıların görünürdeki cömertliklerine aldanmamakdır.

  Grimm Kardeşler'in masalının ilk baskısında oduncunun eşi üvey anne değil annedir. Anne, kocasını öz çocuklarını terk etmeye ikna eder. Bu değişiklik, çocukların masaldan rahatsız olmaması için özellikle yapılmış gibidir..

  Çocuklar cadıyı öldürdükten sonra anne veya üvey annenin de ölmüş görünmesi, pek çok yorumcuya göre anneyle cadının aynı kadın olduğunu veya araladınra bir bağ olduğunu ima etmektedir.. Gerçekten de bir Rus masalında fakir bir oduncunun eşi kötü kalpli üvey anne, üvey kızıne ormana gidip ablasından lamba istemesini söyler, ancak kardeş gerçekte bir cadı, yamyam Baba Yaga'dır. Bu tür hikâyelerde çocukların kaybolması ve kurnazlıkları sayesinde kurtulmaları dışında, ortak bir nokta yemekle ilgili olmalarıdır: Üvey anne açlıktan korkmaktadır, cadının evi yiyecekten yapılmıştır, çocukları yemek istemektedir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hansel ve garatel bilindiği gibi kardeşlerdir ve bu iki kardeş bilindiği gibi bir masal karakteridir. bu masalda bilindiği gibi hansel ve garaletin babaları tarafından ormana terk edilmesi ve daha sonra bu iki kardeşin cadı ile yaşadıkları anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder