+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Nene hatun hakkında bilgi özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nene hatun hakkında bilgi özet
  Nene hatun hakkında bilgi verebilir misiniz? Nene hatun kimdir nerelidir ve neler yapmıştır bana nene hatun hakkında bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nene hatun hakkında bilgi özet

  Nene hatun hakkında bilgi

  Erzurum’un Pasinler ilçesine bağlı Çeperler Köyü’nde dünyaya gelen Nene Hatunhenüz 20 yaşında bir gelinken 1877-1878 yılları arasında yapılan Türk-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Aziziye Tabyası’nı sopaylataşla kazma kürekle savunanlara katılarak cesurca savaştı.Daha sonra oğlunu Çanakkale Savaşı’nda şehit verdi. 1954 yılında 3. Ordu Müfettişi Orgeneral Nurettin Baransel Paşa’nın gayretleriyle kendisine “3. Ordunun Nenesi” ünvanı verilip cüzi de bir maaş bağlandı ve 1955 yılında anneler gününde “Yılın Annesi” seçildi. Erzurum manevraları sırasında Amerikan Generali Ridgway bu yüce insanın elini öptü. Nene Hatun bir kahramanlık ve analık sembolü olarak 98 yaşına kadar yaşadı.
 3. Ziyaretçi
  çok teşekkürler işime çok yaradı
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Nene hatun Erzurum aziziye ilçesindendir. Nene hatun Türk ve Rus savaşında üstün başarılar göstermiştir. Nene hatun yeni gelinken kürek ve sopalar ile savaşan halka destek olmuştur. Nene hatun başarıları nedeni ile nene hatun ünvanını almıştır.

 5. Ziyaretçi
  Çok Güzel 4.Sınıftayım Ve Sosyal Bilgiler Ödevimde Çok Yardımcı Oldu

+ Yorum Gönder


nene hatun kısa özet