+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çin seddi hakkında bilgi ingilizce Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çin seddi hakkında bilgi ingilizce
  Çin seddi hakkında bilgi ingilizceyle paylaşmanızı istiyorum. bunun dışında bana Çin seddi nin tam olarak hangi nedenlerden dolayı ve tam olarak ne zaman yapıldıkları hakkında bilgivereilir misiniz. son olarak Çin seddi ne kadarlık bir uzunluğa sahiptir. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap Çin seddi hakkında bilgi ingilizce
  Cin seddi.jpg

  Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221), Çin seddinin temeli 20'den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. Qin,Zhao,Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, Hiung-nu'ların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa ettiler. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. Bu devasa inşaata girişmekteki amacı konusunda tarihçiler farklı görüşler öne sürmüşlerdir. Bunlardan bazıları:
  Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin'e karşı Türk boylarının saldırısına karşı savunmak.
  Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak.
  Ülkeden kaçışları önlemek.
  Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.
  Kuzeyden gelen Türk saldırılarına karşı ülkeyi savunmak için.
  Qin Shi Huang M.Ö. 221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirerek uzattı. M.Ö. 3. yüzyıldan M.S. 17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.
  Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasında yapılmıştır.
  Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Sanılanın aksine Çin seddinin tamamı tuğlalardan oluşmaz. Bazı yerleri çok zayıf, kuvvetsiz maddelerden yapılmıştır ve bu duvarlar çok kısadır.[kaynak belirtilmeli] Bu zayıf duvarların amacı devleti saldırılardan korumak değil kaçak düşmanı yavaşlatmaktır.[kaynak belirtilmeli] Genellikle duvarın yüksekliği 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Kalın olan yerlerin üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Kalın duvarlar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. Bazı yerlerde setler, kademeli savunmaya olanak verecek şekilde birkaç sıra halinde yapılmıştır.
  Bu tarihî yapı, 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir. Kuruluş tarihi:221
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çin seddi bilindiği gibi çinlilerin moğollardan korunmak için yapmış oldukları bir savunma duvarıdır. bunun dışında Çin seddi dünyanın en uzun savunma duvarı olma özelliğine sahiptir. son olarak Çin seddi bence çok güzel bir duvardır bence dünyada görülmesi gereken yerlerden biridir.
+ Yorum Gönder


çin seddi hakkında ingilizce uzun bilgi,  çin seddi hakkında ingilizce bilgi,  çin.seddi hakkinda bilgi.ingilizce