+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kanser hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kanser hastalığı hakkında bilgi
  Kanser hastalığı hakkında bilgi vermenizi istiyorum. bunun dışında bana kanser hastalığının tam olarak kimlerde görülebileceği ayıca bu hastalığın ne gibi belirtileri olduğu hakkınmda da kısa kısa bilgiler vermeniz mümkün mü acaba. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Kanser hastalığı hakkındael gen bilgi


  Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler.

  Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.
  Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.

  Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kanser hastalığı bilindiği gibi pek şok farklı türüolan ve ayrıca genel olarak bazı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmalarından meydana gelen tehlikeli bir hastalıktır. bunun dışında Kanser hastalığı için bilindiği gibi erken tanı çok önemli olan bir şeydir.
+ Yorum Gönder