+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çölyak hastalığı hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çölyak hastalığı hakkında kısa bilgi
  Çölyak hastalığı hakkında kısa bilgi verirseniz memnun olurum. bunu dışında bana bu hastalığın tam olarak kaç yaş grubu kişilerde görüldüğü veya bu hastalığın ne gibi nedenleri olduğu hakkında ve bu hastalığın belirtilerinin ne olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çölyak hastalığı hakkında bilgi

  Çölyak hastalığı duyarlı kişilerde gluten içeren gıdaların alınmasından bir süre sonra ortaya çıkan bir malabsorpsiyon sendromudur. Genetik olarak belirlenmiş kişilerde hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabileceği gibi gizli de kalabilir. Hastalığın nedenini oluşturan buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içinde bulunan gluten isimli bir proteinin gliadin isimli alt fraksiyonudur. Hastalığı olan kişilerde gluten içeren gıdaların diyete eklenmesinden sonra ince barsaklardaki villus adı verilen parmaksı çıkıntılar vücudun bu maddeye karşı oluşturduğu iltihabi bir reaksiyon sonrasında hasar görür ve yok olur. Böylece diğer besinlerin sindirimi ve emilimi de bozulur ve bizim malabsorpsiyon (kötü emilim) sendromu dediğimiz bir hastalık tablosu ortaya çıkar. Son bilgilerimize göre bu hastalıkta barsakta olması gereken ve gluteni parçalaması gereken bir enzimin eksik olduğu öne sürülmüştür. Bu enzim olmadığında gluten değişmeden barsaklara ulaşmakta ve toksin etkisi yaratarak hastalığın başlamasına yol açmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çölyak hastalığı bilindiği gibi bir sindirim sistemi hastalığıdır. bunun dışında bu hastalık yani Çölyak hastalığı kişinin ince bağırsağında besin emilimi yapan villuslar da bozulmaya neden olmaktadır. bu besin ve yiyeceklerin emilimini engellemektedir.
+ Yorum Gönder