+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Tifo hastalığı hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tifo hastalığı hakkında kısa bilgi
  Tifo hastalığı hakkında kısa bilgi verebilir misiniz. Tifo hastalığı en çok hangi mevsimlerde ve hangi nedenlerden dolayı görülür tifoyu önlemek için neler yapılmalıdır. Tifonun tedavisi var mıdır bana tifo konusunda çok acil bilgi gerekiyor bana tifo konusunda bilgi verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Tifo hastalığı hakkında kısa bilgi

  Tifo hastalığı hakkında bilgi


  Tifo halk arasında Karahumma olarak da bilinir. Yaz ve sonbahar aylarında tifo salgınları görülmeye başlar. Yiyecek ve içeceklerden sindirim yolu ile bulaşır. Sindirim yolu ile insan vücuduna girip yerleşen tifo mikrobu bağırsağın alt kısmından, lenf bezlerine geçer. Tifo mikropları kan damarları aracılığı ile diğer organlara da yayılma gösterir. Tifo bakterileri çok hızlı ürerler. Dışkılama yolu ile dışarıya atılan bakteriler (idrar da dâhil) dış ortama yayılırlar. Bu evrede salgınların görülmesine zemin hazırlar.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Tifo hastalığı hakkında genel bilgi

  Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu çomak şeklindedir. Tifo basili adı verilen bu mikrop, çoğunlukla tifolu hastaların dışkılarında veya idrarlarında, kanlarında, tükürüklerinde veya vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunur. Tifo salgınına, lağım suları karışmış içme suları veya lağım suları ile mikroplanmış yiyecek maddeleri neden olur. Salgın daha ziyade yaz ve sonbahar aylarında görülür.
  Hastalık, mikrop vücuda girdikten yaklaşık 7-15 gün sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk günlerinde yorgunluk ve baş ağrıları görülür. Fakat hasta yatmak ihtiyacını hissetmez. Birkaç gün sonra ateş yavaş yavaş yükselmeye başlar. İştahsızlık, baş ağrısı, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte ishal görülür. İlk belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden birkaç gün içinde ateşi daha da yükselir. Göğsünde karnında ve sırtında pire ısırığına benzeyen kırmızı lekeler belirir. Bu günler içinde tansiyon düşer, nabız da yavaşlar. Hastalığın üçüncü haftasında karın gerginleşir ve şişer. Dışkı ise yumuşaklaşır, bağırsak kanamaları görülebilir. Bademcikler iltihaplanmış, hasta zayıflamıştır. Üçüncü haftanın sonlarından itibaren, ateş düşmeye ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar. Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkiler. Bu nedenle iyi tedavi şarttır.
  Hastaya süt, yoğurt, ayran, hoşaf, meyva suları, limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, iki kere çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ve meyve püreleri verilir. Çok su içirilir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Tifo hastalığı genellikle suda bulunan bakteriler ile oluşmaktadır. Tifo hastalığından korunmak için arınmış su içmeye dikkat etmeliyiz. Tifo hastalığından korunmak için depoları temiz tutmaya düzenli olarak su depolarını kontrol etmeliyiz. Tifo hastalığı geçirenlerin derilerinde döküntüler görülür dışkıları ve tükürükleri kanlı olur. Tifo hastalığı ishalede neden olmaktadır. Tifo hastalığının tedavisi için antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Tifo hastalığının iyileşmesi için beslenmeye dikkat edilmektedir.

+ Yorum Gönder


tifo hakkında kısa bilgi