+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Reflü hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Reflü hastalığı hakkında bilgi
  Reflü hastalığı hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Reflü hastalığına neler neden olur reflü hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Reflü hastalığı hakkında genel bilgi

  Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması nedeni ile oluşur. Reflü, asit ,safra ve pankreas sıvısı içeren mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini bu mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir.

  Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir.Mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvılarıda ( enzimleri) bulunur. Alkali özellikli olan safra ve pakreas sıvıları da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine (yangısına ) neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

  Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

  Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Reflü hastalığı mideden gıdaların geri kaçarak yemek borusuna geri gitmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Reflü sorunu yaşayanlar genellikle midelerinde yanma olduğundan şikayet etmektedirler. Reflü hastalığı yetişkinlerin %20 sinde görülmektedir.
+ Yorum Gönder