+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Keratoz hakkında bilgi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Keratoz hakkında bilgi nedir
  Keratoz hakkında bilgi nedir kısaca bilgi vermenizi istiyorum. bunun dışında bana Keratoz un ne olduğu hakkında da kısa kısa bilgiler verebilir misiniz. ama lütfen cevaplarınızı çabukverebilir misiniz acil. şimdiden teşekkür ederim. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Seboreik Keratoz

  Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Genellikle kahve renkli olmakla birlikte, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler. Büyüklükleri çok değişken olabilir. Üzeri mumumsu görünümdedir. Bazen kahve renkli bir mum deriye damlamış gibi bir görüntü verirler.

  Seboreik keratozun sebebi nedir?
  Seboreik keratozun gerçek nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte herkes de bu oluşumdan birkaç adet bulunabilir. Yaş ilerledikçe daha sık olarak görülmeye başlarlar. Bazı kişilerde zaman içinde çok sayıda seboreik keratoz gelişirken, bazılarında daha az miktarda oluşur. Seboreik keratozlar gebelikte, östrojen tedavisi alanlarda veya bazı medikal problemlerle bir arada görülebilir.

  Nerelerde görülürler?
  Seboreik Keratoz saçlı deri, yüz, boyun ve vücudun her yerinde görülebilmekle beraber en sık göğüs ve sırtta bulunurlar. Belin altında daha az sıklıkla görülürler. Güneş seboreik keratoz çıkışını etkilemediğinden güneş görmeyen yerlerde de görülebilir.İlk kez ortaya çıktıklarında küçük üzeri pürüzlü kabarıklıklar şeklindedir. Daha sonra kalınlaşarak üzeri siğilimsi hal alır.

  Herkeste seboreik keratoz olabilir mi?
  Çocuklarda nadiren görülür. Seboreik keratozların etrafında yenileri çıkabilmesine rağmen bulaştırıcı değildir. Yaş ilerledikçe biraz daha sık görülürler.

  Seboreik Keratoz önemli midir?
  Herkeste bu gelişimlerden bir kaç adet bulunabilir. Birden bire ortaya çıkmalarına rağmen seboreik keratoz ciddi hastalıkların işareti değildir ve deri kanseri ile ilişkisi yoktur.

  Özellikle yüzde deriden kabarık olmayan şekilde olabilirler. Kıyafetler ile sürtünme seboreik keratozu tahriş edebilir. Yıllar içinde seboreik keratozlar büyüyüp, kaşınabilir, tahriş olabilir ve kanayabilir. Bu durumda tedavi edilmeleri gerekir. Seboreik keratozlar siyah renge dönebilirler ki o zaman cilt kanserlerinden ayırmak zor olabilir. Bu durumda seboreik keratoz cerrahi olarak çıkartılarak, kanserden ayırmak amacıyla mikroskop altında incelenmelidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Keratoz bilindiği gibi derinin en dış tabakasında meydana gelen deri hastalıklarının genel ayni ortak adıdır. bir çok çeşidi vardır Keratozun mesela Seboreik Keratoz veya Aktinik Seboreik Keratoz gibi. bunlar bilindiği gibi deride pek hoş bir görüntü oluşturmazlar.
+ Yorum Gönder