+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Gazete nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gazete nedir hakkında bilgi
  Gazete nedir hakkında bilgi verebilir misiniz. Gazeteler ne zamandan beri ve hangi amaçlar ile kullanılır bana gazeteler konusunda acil bilgi gerekmektedir bana gazeteler konusunda bilgi verirseniz memnun olurum. 2. Ayşe
  Yeni Üye

  Gazete nedir hakkında bilgi

  Gazete nedir

  Gazete her gün yayınlanan ve önceki günün haberlerini içeren bir betiktir.
  Ülkemizde birçok ulusal ve yöresel gazeteler vardır. Bunlar çoğunlukla ücretle satılır ve o gün içerisindeki haberleri içerir.
  Gazetelerde haberler sayfalara dağıtılarak basıldığından alışageldik bir haber dizilişi, sayfa seçimi ve sayfa yapısı da vardır. Mesela spor sayfaları okumak için gazetenin arka sayfasından başlarsınız.
  Gazetenin içerlerine baktığınızda her sayfanın ya da birkaç sayfanın birlikte olarak bir konuyu içeren haberleri bir arada taşıdığını görürsünüz.
  İç haberler, dış haberler, magazin haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri gibi konulardaki haberler bir arada yayınlanır.
  Ayrıca bu konularda her gün yazı yazan gazeteciler de vardır. Bu gazetecilere artık köşe yazarı denmektedir.
  Köşe yazarları gazetenin kendilerine adanmış köşelerinde kendi stillerine uygun olarak güncel haber içerikli yorumlar yazarlar.
  Tabiî ki gazeteler haberden başka konular ve bölümler de içermektedir.
  Mesela her gazetenin kendi ilanlar bölümü vardır. Seri ilanlar diye adlandırılan bu bölümlerde okuyucular kelime veya satır basına belirlenen bir ücret karşılığı okudukları gazetenin seri ilanları bölümüne ilanlarını bırakabilirler.
  Günümüzde gazeteler artık internet aracılığı ile de okunabiliniyor. Çoğunlukla internette bedava olan bu gazeteler bazen ücretli olabilen üyelikler de gerektiriyor.
  Türkiye’nin başlıca yerel ve ulusal gazetelerini bedava internetten okuyabilirsiniz.
  Bu gazetelere ulaşmanız için kolay ulaşım sağlayan internet kapıları de gelişmiş durumda. Başlıca gazete internet kapılarını şu şekilde sayabiliriz: Gencturk.net - Ä°nternet Kapınız - Gazeteler, Gazeteler.be : türkçe gazeteler bizde, www.gazeteler.bz.tc, Gazete linkleri.
  Yanda da bu linkleri eklemiş durumdayız. Eğer bu sayfaya eklemek istediğiniz benze içerikli gazeteniz var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Gazeteler her gün düzenli olarak yayınlanırlar. Gazetelerde bir önceki gün yaşanan olaylar yer alır. Gazeteler bir haberleşme aracıdırlar. Gazeteler para karşılığı satılmaktadır. Gazetelerde konular belli bir sıra halinde basılır. Okuyucuya gündem ile ilgili haber vermek amacı ile basılmaktadır.
+ Yorum Gönder