+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Paskalya bayramı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Paskalya bayramı hakkında bilgi
  Paskalya bayramı nedir hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Paskalya hangi tarihlerde kutlanır. Paskalya kutlamaları hangi din mensupları tarafından yapılır bana paskalya konusunda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Paskalya bayramı nedir hakkında genel bilgi


  Paskalya bayramı nedir? Paskalyanın tarihçesi, anlamı, kutlanma dönemi. Paskalya ile ilgili bilgi.

  Paskalya; Hristiyanların inanışlarına göre, Hz. İsa’nın öldükten sonra yeniden dirildiği gündür. Her yıl 22 Martla 25 Nisan arasındaki günler içinde Ay’ın dolunay (ondördü) devresinden sonra gelen ilk pazar günü kutlanır.

  Paskalya kelimesi İbranicede geçiş anlamına gelen “Pesah”tan gelir. Gerçekten, İsa’dan önce de Museviler buna benzer dini bir bayram yaparlar, Mısır’dan Filistin’e geçişlerinin yıldönümünü kutlarlardı. Hristiyanlıktan sonra o güne daha başka bir anlam verilmiş, İsa’nın dirilişi (maddi varlıktan manevi varlığa geçişi) olarak kutlanmaya başlanmıştır. Katoliklerle Ortodoksların Paskalyası arasında tarih bakımından fark vardır. Ortodokslar Gregoriyen takvim değişikliğini kabul etmedikleri için, onların paskalyası Katoliklerinkinden 12 gün sonra gelir.

  Paskalyada üzeri boyanmış yumurta yemek, bunları birbirlerine hediye etmek Hristiyanlar arasında gelenek olmuştur. Ayrıca Paskalya Yortusunda büyük eğlenceler düzenlenir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Paskalya her yıl 22 mart ile 25 nisan arasında kutlanmaktadır. Paskalya ibrani dilinde geçiş anlamına gelmektedir. Hristiyanların inanışına göre Hz.İsanın öldükten sonra yeniden dirildiği gündür. Dolunaydan önceki pazar günü kutlanmaktadır. Hristiyanlar Hz. İsanın dirilişi olarak kabul eder ve çeşitli şekillerde kutlama yaparlar.
+ Yorum Gönder