+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda netbook hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  netbook hakkında bilgi
  netbook nedir hakkında bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  netbook nedir hakkında bilgi

  Netbook nedir hakkında genel bilgi

  Evet, ilk olarak ASUS çıkardı bu icadı karşımıza. Önceleri pek ciddiye alınmamıştı, 7 inch ekranı ile oyuncağa benziyordu. Ne işe yarardı bu ufacık alet. Derken Acer, Samsung ve sonraları Toshiba ve Sony. Sonra Apple ipad ile bu piyasaya yeni bir boyut kattı. Peki nedir bu netbook? Dizüstü ile karşılaştırma yaparsak. Hangisi tavsiye edilir ve netbookları bildiğimiz dizüstünden ayıran özellik nedir?

  Genelleme yapmamız icap ederse netbook gerçek anlamda taşınabilir dizüstü demek. Çünkü 1 kilo civarında ağırlıkları ve 3,6 ve hatta 9 saat gidebilen pilleri ile bu ünvanı hak ediyorlar. Netbookların daha da ucuz olduğunu da ifade edersek oh ne kadar güzelmiş diyeceksiniz. Ancak herşeyin avantajları yanında dezavantajları olduğunu bilmemiz lazım. Bunlar pek de güçlü olmayan işlemci, cd-dvd okuyucusu olmaması ve küçük ekran. Bu durumda şimdi netbooklara iyi mi diyelim, gereksiz mi?  Cevabı size kalmış. Gerçekten taşınabilir bir bilgisayar mı istiyorsunuz? Uzun pil ömrü ile heryerde kullanabilmek aradığınız bir şey mi? Belki de 3G ile internete bağlanırken mekan kısıtından kurtulmayı seviyor musunuz? O zaman netbook tam aradığınız şey. Basit word excel dosyaları ile uğraşmak, film izlemek ve internette gezinmek için netbook mükemmel bir buluş.
  Peki işlemci ne zaman sorun olabilir? Yüksek çözünürlüklü videolarda (mesela 1080p standartında), netbooklar bazen zorlanabiliyor. Özellikle pil tasarruf modunda bilgisayarınızı kullanıyorsanız. Yüksek işlemci gücü isteyen bazı programlar ve oyunlar da netbooklara göre değil elbette. Geniş çalışma alanına ihtiyaç duyduğunuz durumlarda 1024*600′lük bir çözünürlük işinizi zorlaştırabilir. Ve de başka bir bilgisayarın yardımı olmadan herhangi bir cd’yi oynatmanız veya içindekileri görmeniz mümkün değil malesef.
  Cd-rom olmaması büyük bir sorun mu? Hazırlıklı iseniz değil aslında. Çok zaman ihtiyaç duyduğunuz bir cd’yi “Alcohol 52%” gibi ücretsiz bir program ile bilgisayarınızda takılı göstertebilirsiniz. Yapmanız gerekn başka bir bilgisayarda CD’nin image dosyasını oluşturmak (uzantısı iso, nrg tarzı bir şey olmalı.). Sonra harddiske kaydedeceğiniz bu iso dosyasını bahsettiğimiz sanal sürücü oluşturma programı bulup eklemeniz. Bu konuda teknik desteğe ihtiyacınız varsa, yorumda belirtin, sizin için detaylı anlatalım.
  Bazı ufak ayrıntılardan da bahsedelim. Genelde netbook’ların sesi çok öyle aman aman çıkmıyor. Gürültülü ortamlar için kulaklığınızı hazır edin veya bazı programlar yardımı ile (örneğin bsplayer) sesi ampflifike edin.
  Netbookların ekranları dediğimiz gibi 7 inchten başlıyor, tipik modelleri 8.9 inch veya 10 inch iken 12 inchlik modeller bile piyasaya sürülmüş durumda. 8.9′ veya 10′ lik modellerin genelde çözünürlükleri aynı bu nedenle aynı görüntüyü elde edersiniz, ancak ebat farkı vardır, yani küçük ekranda küçük görüntü görürsünüz.

  Genelde netbookların fanları sürekli çalışır. Bazıları o kadar sessiz değil malesef. Bu konuda samsung oldukça başarılı iken hp’ler pek iç açıcı değil malesef.

  Netbookların hepsinin webcamı var, ne güzel değil mi? Messenger sohbetleri için harika bir olay.

  Netbookların özelliklerinde pek iyileştirme mümkün değil malesef. Belki RAM artıtılabilir (genelde 1 gb takılıdır, onu çıkarıp 2 gb yapmak çocuk oyuncağıdır) veya hdd büyütülebilir.

  Bir de ssd mevzusu var, yani bazı netbooklarda 4, 8 gb gibi harddiskler görmüşssünüzdür. Bunları görenler bu bilgisayarın harddiski yok deseler de doğrusu şudur: SSD: solid state drive demektir yani sarsıntıdan etkilenmeyen harddisk- tıpkı flaş bellek gibi. Bilgisayar çalışır halde havaya atıp tutabilirsiniz (ama gene de tavsiye etmiyoruz elbette ). Herhangi bir darbede, ssdlerin zarar görme ihtimali çok düşüktür. Ancak bu tür hddler oldukça pahalı şu an. Diğer 2.5′ lik SATA tarzındaki bildiğimiz standar hddler ucuz ve yüksek kapasite sunmakla beraber, sarsıntılara daha hassastırlar. Tedbiri elden bırakmayıp ihtiyatlı kullanmakta yarar var.
+ Yorum Gönder