+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Üç noktanın kullanım özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üç noktanın kullanım özellikleri
  Üç noktanın kullanım özellikleri nelerdir. Üç noktanın kullanıldığı cümlelere nasıl bir anlam gelir üç nokta hangi cümlelerin sonunda kullanılır bana üç nokta konusunda acil bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Üç noktanın kullanım özellikleri
  Üç noktanın kullanım özellikleri hakkında bilgi
  ( ): İki nokta işaretinin kullanıldığı yerler şunlardır:  -Olaylar, nitelikler, adlar ve örnekler sayıldıktan sonra, sözün benzeri örneklerle sürdürülebileceğini göstermek için:  Örnek:  Köylüler, pazara, bir çok şey götürüyordu : Tereyağı, yumurta, süt, yoğurt

  -Herhangi bir nedenle tamamlanmamış cümlelerden sonra:  Örnek:  Ona öyle kızıyorum ki  Cumartesi günleri Kızılay o kadar kalabalık ki..

  -Bir yazıda söylenmek istenmeyen sözler ya da adlar yerine:  Örnek:  Ulan Burası babanın yaylası mı?  Arkadaşı, A'yı kandırıp sinemaya götürür.

  -Bir yazıdan alınan bölümlerde atlanan yerleri göstermek için:  Örnek:  " Klasik edebiyatın, çağdaş edebiyata bir temel oluşturduğunu asla düşünemezsiniz."

  UYARI: Üç nokta ve sıra noktalardan sonra gelen bölüm, bir cümle özelliği gösteriyorsa büyük harfle başlatılır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Üç nokta bitirilebilecek olmasına rağmen bitirilmeyen yada daha söylenecek söz varken yarıda kesilen cümleler yada konuların sonuna konulmaktadır. Üç nokta kullanılan yerlerde konunun aslında bir devamının olduğunu anlamamız gerekmektedir. Üç nokta alıntı olarak alınmış ve kısaltma yapılmış yazıların sonuna da konmaktadır.
+ Yorum Gönder