+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bellek nedir çeşitleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bellek nedir çeşitleri nelerdir
  Bellek nedir çeşitleri nelerdir. Bellek ne işe yarar hangi cihazlarda bulunur belleğin özellikleri ve çeşitleri var mıdır bana bellek konusunda çok acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bellek nedir çeşitleri nelerdir

  Bellek nedir çeşitleri nelerdir

  1 Bit 0 ya da 1'den (kapali devre=0, açik devre=1) olusur.
  1 BYTE 1 karakter'dir.
  1024 BYTE = 1 KiloByte'dir. (KiloByte = KB)
  1024 KB = 1 MegaByte'dir. (MegaByte = MB)
  1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB)
  1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB)

  Bilgisayar içinde RAM ve ROM bellek olmak üzere iki çesit bellek bulunur.  ROM BELLEK " Read Only Memory " Sadece okunabilir bellektir. Bu bellek üretici firma tarafindan hazirlanmistir. Bilgileri okunabilir fakat üzerinde bir degisiklik yapilamaz. Bu bilgiler makineyi kapatma veya elektrik kesintisinden etkilenmezler ve silinmezler. Kullanici tarafindan verilen komutlari isleme koyar. RAM bellege göre oldukça pahalidir.  RAM BELLEK "Random Access Memory":
  Rastgele erisimli bellektir. Istenilen bölgesine bilgi depolanabilir, silinebilir, okunabilir, degistirilebilir. Yalniz elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda tüm bilgiler silinir. 1 MB, 4 MB, 8MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB,  Boyutuna Göre RAM Bellekler:  30 pinli SIMM Bellek: Eski bilgisayarlarda kullanilirdi. 486'lardan sonra üretimden kalkti. RAM bellegin ana karta baglandigi yerdeki pin sayisi oldukça ufakti ve küçük boyutlu bir bellekti.  72 pin SIMM Bellek: Pentium II'lerle birlikte üretimden kalkti. Ana karta baglandigi yerdeki dis sayisi 72 idi.  168 pin DIMM Bellek: Günümüz ana kartlarinda bu 168 disli bellekler kullaniliyor. EDO ve SDRAM bellek modellerinde bu boyut kullanildi.  Üzerindeki Yongalara Göre RAM Bellekler:  Standart RAM Bellek: Piyasadan kalkti, üretimi yok.  EDO RAM Bellek: DIMM boyutunda olanlari vardi. 50-60 nanosaniye (ns) hizindaydi. Bunlar da piyasadan kalkti, üretimi yok.  SDRAM Bellek: 10-12 ns hizinda olanlarla piyasaya girdi. Daha sonra 100 MHz veriyolunu kullanan islemcilerle birlikte PC/100 standardinda, 6-8 ns hizinda olanlari çikti. PC/133 bugün yaygin sekilde kullaniliyor.  RDRAM Bellek: Pentium IV ana kartlar bu türü desteklemektedir.  Özelliklerine Göre RAM Bellekler  Pariteli RAM Bellek: Bilgi 0 ve 1'ler halinde bellege ulastiginda fazladan bir yonga ikili sayi düzeninde hesap yapip toplam rakam yanlis gelirse veriyi geri gönderip tekrar hesap yapilmasini sagliyor.  Hata Düzeltmeli (ECC RAM) Bellek: Yanlis bilgiyi anladiginda hatanin hangi 0 ve 1 de oldugunu çözüp düzeltiyor.  SPD'li RAM Bellek: Özellikle 100 MHz veriyolunu kullanan sistemlerde bellekteki yongaya ugrayip hal hatir soruyor, yonganin hiz ve özelliklerini ögreniyor. Ana kart bunu destekliyorsa gerekli bilgileri kullanarak komsu RAM'ler ile arabuluculuk yapiyor.  Yakin gelecekte, ana kartlarda 133 MHz'lik veri yolu kullanilmaya baslandiginda ayrica RAMBUS DRAM (RDRAM) bellekler de kullanima geçecek. SDRAM'in üzerine kondugu plakaya DIMM deniyordu. Yeni plakalara RIMM denecek. Öncelikle 72 disli SIMM'den 168 disli DIMM'e geçerken oldugu gibi.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bellekler bilgisayarlarda bulunur. Bellek çeşitleri olarak ram bellek rom bellek ve kalıcı yani hard disk bulunmaktadır. Ram bellek bilgisayarın verilere hızlı ulaşmasını sağlar rom bellekler ise okunabilen belleklerdir. Hardisk ise bilgilerin kalıcı olarak saklandıkları belleklerdir.
+ Yorum Gönder