+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda vadi nedir çeşitleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  vadi nedir çeşitleri nelerdir
  vadi nedir çeşitleri nelerdir? Vadilerin birden çok çeşidi var mıdır vadi çeşitlerine ne denir bana vadiler konusunda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Acil olursa çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  vadi nedir çeşitleri nelerdir

  vadi nedir

  1. VADİAkarsuların kaynak kısmı ile ağız kısmı arasındaki inişli çıkışlı bir şekle sahip olan yatağına vadi adı verilmektedir. Vadiler akarsuyun yatak eğimine , akış hızına , ve kayaların direncine göre farklı şekiller almaktadır. Başlıca vadi şekilleri şunlardır;


  BOĞAZ VADİ  YARMA VADİ


  Akarsuların dik eğimli yamaçlarda derine kazması sonucunda oluşmaktadır.Vadi tabanı dardır ve akarsı tarafından işgal edilmiştir. Bu vadiler daha çok akarsuyun kaynak kısmına yakın alanlarda oluşmaktadır.Çünkü bu bölümde akarsuyun yatakları dik ve eğimlidir. Örnek; Karadeniz Bölgesinde Canik Dağlarını yaran Yeşilırmak vadisi, Küre Dağlarından geçen Kızılırmak vadisi , Marmara Bölgesinde Samanlı dağlarında yer alan Sakarya nehrinin geçtiği Geyve Boğazı Akdeniz Bölgesinde Bolkar dağlarını yaran Gülek Boğazı .

  b) Kanyon Vadi
  Kanyon vadi , tortul tabakaların yatay olarak uzandıkları arazilerde yada karstik bölgelerde oluşan vadilerdir. Vadi yamacını oluşturan tabakaların dirençlerinin farklı olması farklı seviyelerde aşınmalarına ve taraçaların oluşmasına neden olmuştur.Kanyon vadilerde dik ve taraçalı bir görünüm vardır. Dünyanın en büyük kanyonu ABD’de Colorado kanyonudur. Türkiye’de Akdenize dökülen Göksu , Manavgat ve Köprü çayları üzerinde dar ve uzun kanyonlar bulunmaktadır. Buralarda bulunan karstik arazi kanyon vadi oluşumunda önemli bir etken olmuştur.

  c) Çentik Vadi
  Aşınmaya karşı direnci fazla olan arazilerde derine doğru aşındırma neydana gelmektedir. Vadinin profili “ V “ şeklindedir. Derine doğru bir aşındırma söz konusudur. Aşınmanın devam etmesi sonucunda vadi zaman içerisinde boğaz vadi görünümünü alır. Akarsuların yukarı çığırlarında çentik vadiler görülmektedir.

  d) Geniş Tabanlı Vadi
  Akarsu yatağında eğimin azaldığı yerlerde derine aşındırma az olacağı için akarsu daha çok yana doğru aşındırma yapmaya başlar . Yana aşındırmanın etkisi ile vadi yamaçlar yatıklaşmaya başlar.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Vadi akarsuların inişli çıkışlı yataklarını oluşturur. Vadilerin bulundukları yere göre sınıflandırılırlar ve bulundukları yere uygun isimler alırlar. Vadiler boğaz vadi, yarma vadi, kanyon vadi, çentik vadi ve geniş tabanlı vadi vadi çeşitleridir.
+ Yorum Gönder